cafe-ic-mekan-tasarimlari-1
Wawa İç Mimarlık

Cafe Restaurant Tasarımı & Uygulama

Cafe dekorasyon kendine has dinamikleriyle klasik iç mimari tasarımlarından ayrılan bir dekorasyon uygulamasıdır. Ev ve ofislerde belli sayıda kişiye hitap eden iç tasarımlar, Cafe gibi halka açık alanlarda özel bazı uygulamaları zorunlu kılar. Çoğunlukla Cafe ve benzeri alanların iç donanımında uzmanlaşmış iç mimarlar tarafından gerçekleştirilen bu tür uygulamalar, birçok unsurun birlikte ele alınarak hayata geçirilmesini gerektirir. Cafe dekorasyon fikirleri etkili olabilmesi, ancak orijinal bir konseptin yaratılması halinde mümkün olabilmektedir.

Günümüzde sıklıkta faaliyet gösteren cafe ve restoran işletmelerinin iç tasarımları çoğunlukla birbirine benzer özelliklere sahiptir. Bu sebeple kısa sürede demode olarak sıradanlaşırlar. Cafe ve restaurant tasarımlarında amaç her ne kadar ortak beğeniye yönelik alanlar oluşturmak olsa da, asıl önemli unsur, uygulanan dekorasyonun mekânın konseptine ait ruhu tam olarak yansıtmasıdır. Bu sebeple bu tür çalışmalar öncesinde oldukça titiz analizler yapan iç mimarlar, görsel tasarımcılar, sanatçılar, endüstriyel tasarımcılar iç dekorasyon unsurlarının zamanın ruhunu betimleyen doğallıkta olmasına özen göstermektedir.

Cafe Konseptleri

Tasarımın Tarzını Belirler

Cafe dekorasyonu bazı kişiler tarafından sadece masa ve sandalyeleri düzenli bir şekilde dizmek ve birkaç estetik dekorasyon malzemesiyle mekânı süslemek olarak görülmektedir. Ancak, Cafe ve restaurant işletmesi misafini müdavim kılmak için bundan fazlasını vermek gerekir. Bunu sağlamak için Cafe müşterisinin alışkanlıklarını analiz etmek ve Cafenin işleyişini ihtiyaçların en hızlı giderilebildiği bir tasarımla hizmete sunmak gerekir.

Cafe dekorasyon konsepti belirlerken gerektirdiği dekorasyon unsurlarıyla bütünleştirilmelidir. Basit bir örnek vermek gerekirse nostaljik bir mekân tasarlanacaksa görünür alanlarda modern dönemi çağrıştıran dekorasyon unsurlarından kaçınmalı, dönemin ruhu tüm mekânda realist bir şekilde betimlenmelidir.

otantik-cafe-dekorasyon-9

İnsanların Cafe ve restaurant işletmesinden beklediği, konforlu bir ortamda kaliteli yiyecek ve içecekler tüketerek zaman geçirmektir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak konfor özellikleri yüksek mobilyalarla şık, ferah ve estetik değeri yüksek mekânlar yaratmak öncelikli olmalıdır. Tabi ki bunun aksi olan hızlı sirkülasyona hizmet eden ye ve kalk mantığında işletmelerin, daha konforsuz, küçük ebatlı oturma elemanları ve masa tercih etmeleri gerekmektedir.

Zamanını şık ve nezih bir ortamda geçirmek isteyenler ise, kısa zamanda olabildiğince hızlı hizmet almak ister. Özellikle iş yaşamının hareketli olduğu bölgelerde kurulacak olan Cafe ve restaurant işletmelerinin işleyişin hızını kesecek dekorasyon unsurlarından kaçınmak, servis hizmetini kolaylaştıracak bir tasarım gerçekleştirmek gerekir. Bunu gerçekleştirebilmek için Cafe tasarımları öncesi çevresel özellikler ve müşteri analizi yaparak Cafenin müşteri ihtiyaçlarını maksimum hızda nasıl karşılayacağı planlanmalıdır.
İletişim

İletişim Bilgilerimiz

Nef 12, Zeytinburnu, İstanbul

Çalışma Saatleri

Pzt - Cum:09:00 - 18:00
Cmt:09:00 - 18:00
Pzr:Kapalı