Klinik Tasarımı

Klinik tasarımlarında önemli olan ilk husus temiz ve sağlığa uygun bir ortamın oluşturulmasıdır. Ferah ve temiz bir ortam, hastalarında kliniklerde huzur duymasını sağlayacaktır. Farklı tasarımlarında olabilen kliniklerin hepsinin ortak özelliği, tasarımda kullanılan mobilyaların doktor ve hastalar için steril ve kullanışlı olmasıdır.

Bu nedenle çabuk temizlenebilen, kolay hijyeni sağlanabilen mobilyaların ve tasarım malzemelerinin seçilmesi gerekmektedir. Bir kliniğe gelen hastalar için tıbbi yardım almak önemli olsa da, kliniğin tasarımları boğucu ve kötü bir havaya sahipse, zaten stresli olan hastaları daha çok strese sokmaktadır. Bu nedenle klinik tasarımları büyük bir titizlikle gerçekleştirilmektedir.

Klinik Tasarımlarında Bekleme Odaları

Klinik tasarımlarında, öncelikle doktorun uzmanlık alanını yansıtmasına dikkat edilmektedir. Hastaların bekleme sırasında ki streslerini azaltmak için, bekleme odalarının tasarımlarında sanatsal resimler, fotoğraflar, akvaryumlar ve yeşil bitkiler kullanılmakta, böylelikle hastalar için huzurlu bir ortam sağlanmaktadır. Ayrıca bekleme odalarının klinik bir havadan uzak olması için, rahatlatıcı duvar renkleri ve buna uygun mobilyalar, oturma grupları seçilmelidir.

Kliniklerin bekleme odalarında bulunan koltukların birbirine çok yakın olmaması gerekmektedir. Koltukların arasında mesafe olması, hastaların hijyeni açısından gereklidir. Bekleme odaları her zaman için çeşitli mikropların ve virüslerin türemesine müsait olan ortamlar oldukları için, seçilen mobilyaların ve sehpa grupları gibi eşyaların, çabuk temizlenebilir olması önemlidir.

Klinik Tasarımlarında Seçilen Renklerin Önemi

Psikolojik olarak uzmanlar tarafından insan ruhuna renklerin etkileri kanıtlanmıştır. Bu nedenle klinik tasarımlarında, hastaların rahatlamasını sağlayacak renklerin seçimi önem arz etmektedir. Örnek olarak açık mavi renklerin sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır. Mavi renk,  tansiyona ve kalbe iyi gelmektedir. Yeşil renginde rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır, yeşil renkli ortamlarda mide ağrılarının azaldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle klinik dekorasyonunda duvar renkleri, döşemeler ve dekorasyonda kullanılan diğer araçlar seçilirken, hastaların psikolojisi üzerinde iyi etki bırakan renklerin kullanılması gerekmektedir.

Klinik Tasarımlarında Aydınlatma

Klinik tasarımlarında aydınlatmalar en önemli unsurlardan biridir. Hastaların kendilerini rahat hissedebilmeleri için, aydınlatmaların boğucu ve kasvetli bir havada olmaması gerekir. En ideal aydınlatma oranı, çok keskin bir aydınlık olmayacak şekilde, hastaların okumalarına elverişli olacak kadar bir parlaklık içermelidir.

Klinik Tasarımlarında Doktor Ofisi

Klinik tasarımlarında en önemli noktalardan bir diğeri de, doktor ofisinin tasarımının eski ve demode bir görünüm içermemesidir. Modern ve yeni tasarımlı bir görünüm, hastaların doktora güven duymasını ve kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamaktadır. Bu yüzden seçilecek mobilyalarında modern ve şık olmaları gerekmektedir. Duvar renkleri, döşemeler, kullanılan perdeler ve diğer kullanılan dekorasyon malzemelerinin uyum içerisinde olması lazımdır.

Klinik Tasarımlarında Doktor Diplomalarının, Sertifikalarının Sergilenmesi

Klinik tasarımlarında, uzman doktorun eğitimini gösteren diplomaların, sertifikaların sergilendiği bir alan olması her klinik için gerekli olan bir şarttır. Çünkü bunlar hastaların doktora güven ve saygı duymasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle her klinik tasarımında diplomaların, sertifikaların varsa doktora ait ödüllerin, tıbbi başarıların sergilenmesi için bir alan ayrılması gerekmektedir.

Klinik Tasarımlarında Resepsiyon Bankosunun Önemi

Kliniğin en önemli yerlerinden biri olan resepsiyon bölgeleri, hastaların ilk gördükleri ve iletişime geçtikleri alanlardır. Bu yüzden klinik tasarımlarında resepsiyon dekorasyonları, her zaman için öncelikli yerlerden biri olmaktadır. Klinik tasarımlarında resepsiyonlar şık renklerden ve mobilyalardan oluşmak zorundadır. Rahat bir alana sahip olması önemlidir. Resepsiyon çalışanlarının vazgeçilmez araçları olan, telefon, faks makinesi, bilgisayar ve dosyalama dolaplarının eksiksiz olması önemlidir. Bu alanın dekorasyonunun, kliniğin diğer alanlarında ki dekorasyonla uyum sağlaması gerekmektedir. Her zaman için ilk izlenim önemli olduğundan, resepsiyon tasarımında kullanılan renklerinde hastaların stresini en aza indiren renklerden oluşması gerekmektedir.

 

Klinik Tasarım konusunda Bilgi Almak için iletişime geçiniz

info@wawainteriors.com

0(212) 706 2832

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Keresteciler Sitesi 21.Blok No:1/3 Başakşehir/İstanbul

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor