Konut & Villa Tasarımı

Konut & Villa Tasarımı

Konut ve villa tasarımı, kaliteli bir yaşam için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Bir konutu ve bir villayı, sıcak bir yuva yapan mekânların tasarımlarıdır. Günümüzde şehirden kaçış veya müstakil bir yaşam sürdürmek isteyen bireylerin tercihi olan villa tipi konutların kullanımları da artış görülmektedir. Temel olarak konut ve villaları tasarımlarında bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir.

Konut ve villa tasarımlarında aydınlatma önemli bir kriterde. Doğal ışığı içeri alacak pencereler haricinde, yapay ışıklandırmalarında iç mekanda alan büyüklüğüne, doğal güneş ışığını alma durumlarına göre ayarlanması gerekmektedir. Çeşitli avizelerle, spotlarla ve aplikler yapı içerisinde iyi ve dengeli bir aydınlatma sağlanmalıdır.

Bahçesi bulunan konut ve villalarda havuzun olması, alanı daha güzel göstermesinin yanında bu alanlara işlev katmak önemlidir. Peyjaz tasarım planlanında konut etrafında bulunan bir yapı var ise yüksek veya hacimli obje, ağaçlar ile alanımızı daha müstakil hale getirebiliriz.

Konut ve villa tasarımlarında duvarlarda kullanılan renklerin, mobilyaların, kullanılan dolapların ve zemin döşemelerine kadar her yerin renk ve malzemeleri uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bu uyum iç mekan içerisinde bütünlük sağlayacaktır.

Konut ve villa tasarımlarında mutfak tasarımı kritik bir detaydır. Mutfak tezgâhının ve duvarların renklerinin de malzemesinin ve diğer aksesuarlarla uyumlu olması gerekmektedir. Mutfak tasarımında dekorasyondan daha önemlisi işlevselliktir. Mutfak alanının işlev planı iyi hesap edilmelidir.