Konut & Villa Tasarımı

Konut ve villa tasarımı, kaliteli bir yaşam için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Bir konutu ve bir villayı, sıcak bir yuva yapan mekânların tasarımlarıdır. Günümüzde şehirden bıkan insanların yazlık yerlerde ya da doğa ile kucak kucağa olunan yerlerde oturma istekleri oldukça artış gösterdiği için, villa tipi konutların kullanımları da bir hayli çoğalmıştır. Temel olarak konut ve villaları tasarımlarında bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir.

villa konut tasarım

Konut & Villa Tasarımında Işıklandırmanın Önemi

Konut ve villa tasarımlarında ışıklandırma dekorasyonda önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden doğal ışığı içeri alacak pencereler haricinde, yapay ışıklandırmalarında konutun ve villanın alan büyüklüğüne, doğal güneş ışığını alma durumlarına göre ayarlanması gerekmektedir. Çeşitli avizelerle, spotlarla evin her yerinde yapılan iyi ve dengeli bir ışıklandırma, iç mekâna yapılan diğer dekorasyonlarında iyi gözükmesine katkıda bulunmaktadır.

Konut & Villa Tasarımında Havuzun Önemi

Bahçeli olan konut ve villalarda havuzun olması, yapılan tasarımın daha göz alıcı olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gece ışıltılı bir görünümle eve eşlik eden bir havuz, gündüzleri de masmavi suları ile konut ve villanın huzur verici bir yere dönüşmesinde etkili bir detaydır.

Konut & Villa Tasarımında Tavan Tasarımının Önemi

Günümüzde konut ve villa tasarımlarında, tepsi tavan ve damla tavan kullanımı en yaygın olan seçeneklerdir. İç mimarların ışıklandırma seçenekleriyle de zenginleşen bu tavan tasarımları, konut ve villaların dekorasyonlarında önemli bir yer tutmaktadır. Tavan tasarımları ışıklandırmaları için genellikle avizeleri destekleyen spot ışıklar ya da led aydınlatma üniteleri kullanılmaktadır. Konut ve villa tavan tasarımlarında salonda büyük avizeler tercih edilirken, diğer odalarda ise küçük avizeler tercih edilmektedir.

Konut & Villa Tasarımında Renklerin Önemi

Konut ve villa tasarımlarında duvarlarda kullanılan renklerin, mobilyaların, kullanılan dolapların ve zemin döşemelerine kadar her yerin renklerinin uyum içerisinde olması gerekmektedir. İç mimarların dikkatle hesap ettiği önemli bir ayrıntı olan renklerin uyumu, konutun ve villanın dekorasyonunun en önemli detaylarından biridir.

Konut & Villa Tasarımında Mutfak Tasarımının Önemi

Konut ve villa tasarımlarında mutfak tasarımı önemli bir detaydır. Özellikle küçük mutfakların tasarımlarında dikkat edilmesi gereken husus boğucu olmayan, ferah bir ortamın oluşturulmasıdır. Bu nedenle genelde beyaz renkli dolapların ve dekorasyon malzemelerin kullanımı yayındır. Üst mutfak dolapları beyaz renkte, alt mutfak dolaplarının ise koyu renkte olması, son senelerde tasarımlarda kullanılan bir tarzdır. Mutfak tezgâhının ve duvarların renklerinin de mutfak dolapları ve diğer aksesuarlarla uyumlu olması gerekmektedir.

Konut & Villa Tasarımında Zemin Döşemesinin Önemi

Konut ve villa tasarımlarında özellikle neme dayanıklı ahşap görünümünde porselen karolar yaygın olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda fayanslarda, temizliğinin kolay olması açısından oldukça kullanışlıdır. Lamine parke konut ve villa tasarımlarında şık ve kullanışlı olmalarından dolayı iyi bir alternatif olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, zemin döşemelerinin renklerinin ve tarzının, konut ve villanın diğer dekorasyon malzemeleri, duvar renkleri ve mobilyalar ve dolaplar ile uyumlu olmasıdır.

Konut & Villa Tasarımında Ahşabın Önemi

Konut ve villa tasarımlarında ahşabın kullanılması, ev ortamının daha sıcak ve doğayla iç içe gözükmesini sağlamaktadır. Bu nedenle konut ve villanın dekorasyonu ile uyumlu olacak şeklide ahşap mobilyalar, ahşap dekorasyon malzemeleri, ahşap yemek masası takımları ve ahşap kaplama duvarları gibi benzeri seçimler ile evin içinde hoş bir atmosfer oluşacaktır. Aynı zamanda konut ve villa tasarımlarında evin dış cephesinin de ahşap malzemelerle kapatılması mümkündür.

Konut Projelerinizde Bilgi Almak için iletişime geçiniz

info@wawainteriors.com

0(212) 706 2832

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Keresteciler Sitesi 21.Blok No:1/3 Başakşehir/İstanbul

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor