Mimar Maaşları Ne Kadar? Yeni Mimarlar Ne Kadar Kazanıyor?

mimarmaaslari-nekadar

Mimar maaşları çalışılan pozisyona göre değişiklik gösterir. Mimarlar her türlü yapıyı isteğe bağlı olarak hizmet edilebilmesi amacı ile fonksiyonel özellikler ile tasarlayan kişilerdir. Estetik amaçlara hizmet ederek yapılarda gerekli tasarım hizmetini sunan kişilere mimar adı verilir.

Mimarların dil bilgisi, kıdem ve mimarın sahip olduğu bilgi birikimi kapsamında 30.000 TL’ye kadar çıkabilir. Maaş anlamında çok geniş bir makas aralığına sahip olan mimarlıkta, alınacak ücretler doğrudan bilgi ve tecrübeye bağlıdır. Bu anlamda mimar maaşları konusunda araştırma yapanlar çok farklı ve büyük rakamlara ulaşabilir.

Mimarlar Ne Kadar Maaş Alır?

Mimar maaşları en düşük asgari ücret seviyesinden başlar. Çalışma süresi arttıkça çalışılan kuruma bağlı olarak 12.000 TL’ye kadar yükselebilir. Devlet kurumu ile özel sektörde mimarlara verilen maaşlar birbirinden farklıdır.

Tasarım ile birlikte dış cepte restorasyonlarında da mimarlar görev alır. İnşa edilen her yapının mimarisinde mutlaka bir mimarın imzası bulunur. Mimarlık mesleğinde yer alanlar binaların nasıl yapıldığını baştan sona detayları ile bilir ve takip eder. Fiziki şartları tasarlar ve planlayarak gerçeğe dönüştürür.

Mimarlar devlette ya da özel kurumda çalışabilecekleri gibi kendilerine özel çalışma ofisleri açarak da mesleklerini sürdürebilir. Bağımsız olarak çalışan mimarların aldıkları maaşlar da hizmet çokluğuna göre değişir. Kendisine ait büro açarak kendine çalışan mimar maaşları özel sektörde çalışan mimarlara göre daha fazla olabilir.

Yeni Mimarlar Ne Kadar Kazanıyor?

Yeni mimar maaşları birçok farklı kritere göre değişir. Yeni mimarlar arasında;

  • Standart mimar maaşları 2022 yılında 4.250 TL seviyelerinden başlar.
  • İngilizce bilen mimar maaşları minimum 5.000 TL’dir.
  • Sektörde 5 yıl deneyim kazanan mimar maaşları 8.000 TL’yi geçer.
  • 5 yıl deneyim ile birlikte İngilizce diline hâkim olan mimarların maaşları 9.500 TL üzerine çıkar.
  • 10 yıl üzeri deneyim sahibi olarak kendine ait mimarlık bürosunda hizmet veren mimarın maaşları 20.000 TL’yi geçer.

İç mimarlık hayal gücü ve yüksek yaratıcılık gibi kabiliyetler gerektiren bir meslek dalıdır. Üniversitede 4 yıllık bir eğitimin ardından mimar olarak işe başlamak mümkün olur. Sektörde deneyimli personeller ile çalışmak her daim müşterilere memnun edici sonuçlar doğurur. İç ve dış mekân tasarımlarınızda gerek yeni yapı gerekse restorasyon ihtiyaçlarınız için Wawa İç Mimarlık ofisimizi tercih edebilirsiniz. Deneyimli mimarları ile hizmetlerini sürdüren mimarlık ofisimiz her alanda ve her türlü yapıda en yenilik detayların yer aldığı mimarlık hizmetini sizlere sunar.

Sizde Stand Kiralama Fiyatları ve Stand tasarımları konusunda uzman kadro ile çalışmak isterseniz. 0(212) 706 2832 veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*