Mutfak Dekorasyonunda Malzeme Seçimi (Lake-Membran-Akrilik)

Mutfak Dekorasyonunda Malzeme Seçimi (Lake-Membran-Akrilik)

Mutfak dekorasyonunda malzeme seçimi yapılırken evin genel dekorasyon tarzı dikkate alınmalı, kullanılacak dekorasyon ürünleri diğer bölümlerdeki uygulamaları destekler nitelikte olmalıdır. Mutfakta kullanılan eşyalar, evin diğer bölümlerinde kullanılan eşyalara oranla daha sık kullanılır. Bu yüzden mutfaklarda kullanılmak üzere seçilecek olan malzemelerin hem görünüm hem de dayanıklılık açısından beklentileri karşılaması gerekir.
Mutfakta en sık kullanılan ve mutfağa estetik görünüm kazandıran mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolabı seçilirken kolay temizlenebilir ve işlevsel özellikleri dikkate alınmalıdır. Mutfak dekorasyonunda bir diğer önemli husus da, kullanılacak malzemenin dayanıklılığıdır. Bu alanda kullanılacak olan malzemelerin uzun ömürlü kullanıma uygun olması çizilme ve darbelere dayanıklılık göstermesi, renklerinin kısa sürede solmaması gerekir.

Lake Kaplama

Akrilik, lake ve membran kapakların kullanım alanları benzerlik göstermekle birlikte imalatta kullanılan malzeme açısından farklılık gösterirler. Lake MDF üzerine polyester astar atılmak suretiyle üretilen bir malzemedir ve uzun ömürlü kullanım olanağı sağlaması sebebiyle tercih edilir. Renklerin solmadan uzun süre kullanılmasına uygun olması ve imalatında insan sağlığına zararlı hiçbir maddenin kullanılmıyor oluşu tercih sebepleri arasındadır.

Membran Kaplama

Üzerine istenilen motif ve şekillerin yapılabilmesi, renk ve model seçeneklerinin fazla olması sebebiyle mutfaklarda en sık kullanılan malzemeler arasındadır. Yapımında kullanılan malzeme kalitesi kullanım ömrünü belirler. Kalitesiz malzeme kullanılarak yapılması halinde renklerde solma ve deformasyon meydana gelebilir.

Akrilik malzeme

Üzerine motif ve farklı işlemelerin yapılması uygun olmayan malzemelerdir. Ancak dayanıklılığı, çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklılığı sebebiyle mutfaklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Parlak veya mat renk tercihlerine sahip akrilik malzemeler estetik açıdan şık görünmekle birlikte özellikle açık renk malzemeler kir ve lekeyi daha fazla gösterdiğinden dolayı daha titiz temizleme gerektirir.

Mdf Lam

İnce ahşap parçalardan preslenerek üretilip elde edilmiş ahşap levhalardır. Farklı kalınlığa hakim lif levhalar, küçük talaşlar halinde öğütülür, daha sonra tutkallarla preslenerek elde edilir. MDF Lam üreticileri doku olarak parlak, yarı parlak ve mat kategorisinde, renk olarak ta düz renkli, karmaşık renkli ve ahşap desenli olmak üzere seçim yapılabilir. Ham mdf kullanımı Akrilik, Lake ve membrana göre daha uyguna imal edilebilir.

Mutfak dekorasyonu uzun vadeli kullanım ve kısa vadeli kullanım olarak tercih etmek gerekir. Uzun süreli kullanım ve daha prestijli bir görünüm için mdf üstü lake kaplama ile elde edilebilir. Malzeme kadar tasarım ve işleyişte çok önemlidir. Mutfak işleyişi, dekordan daha önemlidir. İyi bir tasarım ve iyi bir işleyiş, mükemmel mutfak tasarımını sağlar.