Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri ve Fuar Desteği Nasıl Alınır?

ekonomibakanligi-fuardestekleri

Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri ile özellikle yurtdışı fuarlarında firmalar öne çıkma fırsatı bulur. Fuarların niteliklerine göre yapılan belirli miktardaki ödemeler ile firmaların fuarda yaptıkları harcamaların geri iadesi sağlanır. Bu şekilde firmalar uluslararası anlamda reklam yapma imkanına sahip olurken, aynı zamanda sektör değerlendirmesi yapma fırsatına sahip olur.

Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri gerekli niteliklere sahip olan her firma tarafından alınabilir. Başvuru için geçerli süre içerisinde, başvuru kriterlerini taşıyan firmalar Ekonomi Bakanlığı’nı resmi internet sayfası üzerinden Destek Yönetim Sistemi (DYS) şablonuna ulaşarak buradan ayrıntılı bilgi sahibi olabilir. Buradan yapılacak başvurular sonrasında fuar harcamalarının tekrar devlet aracılığı ile giderilmesi mümkün olur.

Fuarlarda etkileşimi artıracak en işlevsel stant tasarımlarına sahip olmak için tasarım hizmeti veren firmamızı tercih edebilirsiniz. Fuarın bütün amacını ziyaretçilere başarılı bir şekilde yansıtan stant tasarımlarını sizler için hazırlıyoruz. Başarılı bir hedef kitle analizi ile her detayın titizlikle işlendiği bir standa sahip olmak için bizi her zaman arayabilirsiniz.

Fuar Desteği Nasıl Alınır?

Ekonomi Bakanlığı fuar desteği bakanlığın resmî sitesinden alınabilir. Sunulan fuar destekleri yurtdışı fuarlar listesinde resmi olarak adı bulunmayan ve bireyler katılım sağlanacak firmalara verilir. Fuarlara katılımdan en geç bir ay önce firmalar fuar destekleri ile ilgili resmi başvuruda bulanabilirler. Başvurusu olumlu sonuçlanan firmalar, destek kapsamında sunulan bütün hizmet ve yardımdan faydalanabilirler.

Ekonomi Bakanlığı Fuar Destekleri Kimler İçindir?

Ekonomi Bakanlığı’nın yurtiçinde verilen desteklerden;

 • Fuara organizasyon yapan şirketler

 • Türk Ticaret Kanunu hükümlerine dahil olarak kurulan şirketler

 • İhracatçı birliğine üyeliği bulunan şirketler

Yararlanabilir. Tacir sınıfına kaydı bulunanlar yurtiçi fuar desteklerinden yararlanamaz.

Ticaret Bakanlığı Fuar Desteği Nasıl Yapılır?

Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri şu adımlar ile yapılır;

 • DYS portalı üzerinde bulunan “İhracatçı Destekleri” modülüne tıklanır.

 • “Yeni Başvuru” sayfası açılır.

 • Fuar katılımı için gerekli olan ön ödeme seçeneği tıklanır.

 • Açılan dört aşamalı başvuru formunda firmanın künye bilgileri ilgili alana yazılır.

 • Girilen bilgiler kontrol edilir ve doğruluğu teyit edilir.

 • Başvuru ile ilişkili olan NACE bilgisi alanına gelinir ve buraya şirketin faaliyet gösterdiği alanın NACE kodu girilir.

 • “Kaydet ve İlerle” butonu tıklanarak portaldaki diğer başvuru sayfalarına geçilir.

 • Fuar bilgileri sayfasına gelindiğinde “Fuar Seçimi” alanına tıklanarak ilgili fuar listede bulunur.

 • Bulunan fuar “Seç” butonu ile işaretlenir.

 • Açılan ekranda firmanın alanı bölümüne katılım büyüklüğü yazılır ve kaydedilerek ilerlenir.

 • Harcama bilgileri sayfasında “Ekle” butonuna tıklanır ve fuarda yapılan harcamalara ilişkin bilgiler sayfaya eklenir. (Bu alanda yer kirası ve fuar stand harcamalarının ayrı ayrı kalemler ile belirtilmesi önemlidir.

 • Diğer sayfalarda istenilen firma ve fuar bilgileri de eksiksiz olarak doldurulur.

 • Başvuru evrakları sayfası açıldığında bu sayfaya başvuru aşamasında gerekli olacak evraklar eklenir. Zorunlu olarak belirtilen evrakların yüklenmesi mecburidir.

 • “Başvuruyu Gönder” butonuna tıklanarak başvurunun ilgili birimlere gönderilmesi sağlanır.

Yurtiçi Fuar Desteği Ne Kadar?

Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri kapsamında belirlenen ücret her yıl değişir. Firmaların organizasyonlarda daha fazla yer almasını sağlamak amacı ile verilen destekler 2022 yılında fuarların özelliklerine göre değişir. 2022 yılında başvurabileceğiniz Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri şu şekildedir;

 • Genel nitelikli fuarlar: 145.000 TL

 • Sektörel nitelikli fuarlar: 220.000 TL

 • Prestijli fuarlar: 743.000 TL.

Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri fuar bitiminden sonra firma sahiplerine ödenir. Firmaların bu desteklerden yararlanabilmeleri için fuar bitiminden sonra en geç 90 gün içerisinde Ekonomi Bakanlığı fuar destekleri için başvuruda bulunmaları gerekir. Destek başvuru formunu dolduran firmalar, uygun niteliklere sahip olmaları halinde önerilen ödemeleri alabilir.

Fuarlar firmaların sektörde ilerlemelerini sağlayan en önemli organizasyonlardır. Sektörlerin buluşması olması nedeni ile de önem kazanan fuarlarda yerinizi almak için gerekli tasarım ve proje hizmetlerini firmamızdan alabilirsiniz. Fuarlarda firmanızı temsil edecek kaliteli ve modern stant tasarımları için iç mimarlık ofisimiz ile iletişime geçebilir ve ihtiyacınız olan her türlü detayı öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı Fuar Stand Destek Yüzdeleri

Yurtdışında düzenlenecek fuarlarda firmaları ekonomik anlamda desteklemeyi sağlayan destek ödemeleri hedef ülkelerde %70, diğer ülkelerde ise %50 şeklindedir. Desteğe esas olan tutarlar yapılacak hesaplama ile belirlenerek firmalara ödenir.

Wawa İç Mimarlık olarak sizlere konseptte başarılı stant tasarımları sunuyoruz. Bütün nüansların birbiri ile uyumlu olduğu ön taslaklar ile sizlere farklı seçenekler sunuyor ve kararı size bırakıyoruz. Fuarlarda prestijli bir katılımcı olarak yer almak ve bütün taleplerinize karşılık verebilecek tam donanımlı stantlara sahip olabilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Sizde Stand Kiralama Fiyatları ve Stand tasarımları konusunda uzman kadro ile çalışmak isterseniz. 0(212) 706 2832 veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*