Ev Dekorasyonunda ideal renk seçimi nasıl olmalıdır?

Ev Dekorasyonunda ideal renk seçimi nasıl olmalıdır?

Ev dekorasyon çalışmaları yapılırken üzerinde en çok durulan konulardan biri, renk seçimidir. Evin genel dekorasyonuna etki etmesi, yaşam alanlarına farklı bir hava katması ve içerisinde yaşayan insanları psikolojik olarak etkilemesi sebebiyle renk seçimi önemsenmelidir. Renk seçimi önemli olmakla birlikte seçilen rengin ev içerisinde nasıl dağıtılacağı da önemlidir. İç tasarımcılar ve uzman dekorasyoncular tarafından kullanılan renk dengesi formülü, bu sorunun üstesinden gelmenize olanak sağlayacaktır. Renk dağılımını 60-30-10 şeklinde formüle eden uzman tasarımcılar 3 renk seçerek tüm ev dekorasyonunu bu renklerin alt ve üst tonlarından oluşturmaktadır.

Ferah Ev dekorasyonunda en ideal rengi bulmak amacıyla uygulanan bu formülde, seçilen 2 renk birbirine yakınken, diğeri bu renklerin zıddından oluşur. Birbirine yakın renklerden açık renk olanı duvarlarda, koyu rengi ise, koltuk, halı gibi mobilyalarda kullanarak güzel bir kontrast elde edebilmek mümkündür. Bu renklere zıt olarak seçilen renk ise, ev içerisinde yer alacak olan dekorasyon ögelerinde kullanıldığında uyum içerisinde bir iç tasarım rengi oluşturulabilmektedir.

Ev Dekorasyonunda ideal renk seçimi nasıl olmalıdır?
Ev Dekorasyonunda ideal renk seçimi nasıl olmalıdır?

Duvarlar Renk Seçiminde Fon Görevi Üstlenir

Ev dekorasyonunda ideal renk seçimi duvarlardan başlamak suretiyle daha kolay hale gelecektir. Adeta bir arka fon olarak kullanılan duvarlarda uygulanacak renk, dekore edilen alanın daha estetik bir görünüme kavuşmasını dağlayacaktır. Ev, aile bireylerinin ortak yaşam alanlarıdır ve bu alanlarda yapılacak renk seçimleri mümkün olabildiğince aile bireylerinin ortak zevkini yansıtmalıdır.

Özellikle oturma odası, yemek odası, banyo, mutfak gibi alanlarda ortak zevke uygun renkler kullanılmalı, yatak odaları gibi özel alanlar ise aile bireyinin kendi seçimi doğrultusunda renklendirilmelidir. Duvar, yer döşemesi ve tavan beyaz rengin hâkim olduğu bir tonla boyanacaksa, evdeki dekoratif unsurlar da beyaz fon üzerinden şekillendirilmelidir.