Villa Tasarımında Peyzajın Etkisi Nasıldır?

Villa Tasarımında Peyzajın Etkisi

Villa tasarımları diğer mekân tasarımlarına kıyasla uzun ve karmaşık bir süreci kapsamaktadır. Villa tasarım talebinde bulunan kişilerin hayal ettiği yaşam alanlarını şekillendirmek oldukça uzmanlık gerektiren bir iştir. Yenilenen veya sıfırdan yapılan villa inşaatlarında yapılan peyzaj çalışmaları yapı ve çevresinin düzenlenerek beklentilere göre şekillendirilmesini sağlar. Peyzaj kısaca, park, bahçe, özel alanlar, villa, bahçe gibi alanların görüntüsü hoş olmayan bölümlerini bir ahenk içerisinde düzenleme sanatıdır. Bu tür alanlarda düzenlemeler yapan kişiler de peyzaj mimarı olarak adlandırılır. Yaptıkları çalışmalarla fiziksel çevreyi daha işlevsel kılan mimarlar yaşam kalitesini arttırmak amacına yönelik olarak yaptıkları çalışmalarda planlama, tasarım ve onarım süreçlerini yürütürler.

Villa peyzaj çalışmalarında ilk olarak drenaj çalışması yapılarak alanda ihtiyaçtan fazla su birikmesi önlenir. Bu sayede yapılan peyzaj çalışmasının daha uzun süreli olarak işlevsel kalması sağlanır. Açılan tahliye kanallarının mevcut rögarlara bağlanmasıyla son bulan drenajdan sonra villa bahçesinin aydınlatması ve otomatik sulama sistemlerinin düzenlemesi yapılır. Peyzaj çalışmaları ham alanların düzenlenerek göze hoş görünür alanların oluşturulması işidir. Villa bahçelerinde gördüğümüz muhteşem görünümler, her biri ayrı ayrı detaylandırılarak yapılan peyzaj çalışmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Villa Peyzajıyla Doğal Tabiat Manzaraları

Villa peyzaj çalışmaları bitkisel tasarım açısından çeşitlilik içerir. Birçok farklı dekorasyon unsuruyla detaylandırılarak ilgi çekici kompozisyonlar oluşturan tasarımcılar, villalara estetik kazanımlar sağladığı gibi gerçek değerlerinden daha fazla değere sahip olmalarını sağlarlar. Estetik görünümü öne çıkaran aydınlatma araçları, onlarca farklı renkte çiçek ve bitki, doğal görünüme sahip ağaçlar ve yemyeşil çimlerle kaplanan alanlar sayesinde villa bahçeleri görkemli bir hale dönüşür. Bu tür çalışmalara ait tasarımlar peyzaj mimarları tarafından demo olarak hazırlanmakta ve uygulama öncesi onaya sunulmaktadır.