Fuar Stand Tasarımının Ziyaretçi Sayısına Etkisi Nasıldır?

Fuar Stand Tasarımının Ziyaretçi Sayısına Etkisi

Fuar stand tasarımları katılımcı firmaların ürün ve hizmetlerinin öne çıkarılması ve sahip olunan pazarların genişletilmesine katkı sağlamak amacına yönelik olarak yapılan çalışmalardır. Fuar faaliyetleri, aylar öncesinden planlanan ve çok sayıda firma ve ziyaretçi katılımıyla gerçekleşen bir tanıtım aktivitesidir. Birbirine benzer ürün ve hizmet pazarlayan birçok firmanın katılım sağlaması sebebiyle, bu tür organizasyonlarda bir adım öne çıkabilmek oldukça önemlidir. Daha fazla sayıda ziyaretçi çekebilmek ise farklı stand tasarımlarıyla mümkün olabilmektedir.

Katılımcı firmaların ürün veya hizmetlerini sergilemesine olanak sağlayan fuar standları hazır veya özel yapım olarak iki farklı şekilde kullanıma sunulmaktadır. Hazır standlar kurulum ve kullanım kolaylığı ile tercih sebebi olarak öne çıkarken fiyat konusunda da önemli avantajlar sağlar. Ancak kurumsal bir işletmeyseniz veya kurumsallaşma adına çalışmalara yapıyorsanız bu tür aktivitelere size özel tasarlanmış standlarla katılım sağlamalısınız.

Fuar Standı Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Fuar standı önceden belirlenmiş günler arasında ürün ve hizmetlerin sergilendiği alanlardır. Aktivite süresinde amaç daha fazla sayıda ziyaretçi ağırlamak ve böylece sergilenen ürünün tanıtım ve satışında rakip firmaların önüne geçebilmektir. Bunu sağlamanın en etkili yöntemi, fuar standlarını ilgi çekici tasarımlarla oluşturarak benzerlerinden ayrılmasını sağlamaktır. Göze hoş gelen ve ziyaretçinin ilgisini üzerinde toplayan bir fuar standı,

  • Kurum kimliğini yansıtan özgünlükte
  • Fuarın amacına yönelik
  • Teknolojik unsurlarla desteklenmiş
  • Görsel açıdan ilgi çekici
  • Estetik dekoratif unsurlarla desteklenmiş
  • İşlevsel bir yapıya sahip olmalıdır.

Fuar standları özellikle akşamları dekoratif aydınlatma gereçleriyle ürün ve hizmeti öne çıkaracak şekilde dizayn edilmeli, ziyaretçi ağırlama alanlarında konforun öne çıktığı oturma düzenlemeleri yapılmalıdır. Firma adına yapılan ikramlar ve tanıtım broşürleri profesyonel bir bakış açısıyla tasarlanarak ziyaretçilere sunulmalıdır.