Dişçi Fobisini Yenen Klinik İç Mekân Tasarımı Nasıl Olmalı?

Dişçi Fobisini Yenen Klinik İç Mekân Tasarımı

Klinik Tasarımı
Klinik Tasarımı

Dental klinik denildiğinde ilk akla gelen şey şüphesiz uzun süren ve ağrılı geçecek olan diş tedavisidir. Genellikle sıkıcı ve renksiz olarak görülen bu tür mekânlar, uzman tasarımcıların dokunuşlarıyla olduğundan daha neşeli ve keyifli alanlara dönüştürülüyor. Hastaların diş tedavisine yönelik psikolojik kaygılarını ortadan kaldıran ve fobilerini yenmelerine katkı sağlayan dental klinik tasarımları ilginç ve estetik dekorasyon ögeleri, rahatlatan renklerle klinik fobisini ortadan kaldırıyor. Parlak enerji veren renkler kullanılarak klinik ortamlarını daha neşeli ve canlı bir hale dönüştüren tasarımcılar, tüm tasarım ögelerini parlak ışıklar altında sergiliyor.

Çoğunlukla beyaz renklerin hakim olduğu dental klinik tasarım ortamları, son dönemlerde trend renklerin kullanımıyla apayrı mekanlara dönüştürülüyor. Çocukların en fazla rağbet ettiği portakal sarısı, maviler ve canlı kırmızılarla korkutucu diş hekimi klinikleri sevimli ve neşeli alanlar haline geliyor. Daha çok çocuk yaşta hastalar tarafından korkutucu bulunan kliniklerde çocukların ilgi göstereceği oyuncaklar, rengârenk tasarım ögeleri bir eğlence teması oluşturarak hastayı rahatlatıyor ve diş kliniğinde olduğunu unutturuyor.

Ev Konforuna Sahip Klinik Tasarımları

Dental klinik tasarımları farklı dokunuşlarla ev havasında gerçekleştiriliyor. Rahat koltuklar, çay kahve sunumu yapılan kafeterya alanları, ev ortamını andıran iç dekorasyon unsurları kullanılarak hastaların kendilerini rahat hissetmeleri sağlanıyor. Genel klinik ortamlarda beyaz rengin hâkimiyetini kırarak daha renkli ortamların oluşmasını sağlayan iç tasarımcılar, hem modern hem de göze hoş gelen tasarımlarla klasik anlayışı ortadan kaldırıyor. Belirli temalar oluşturularak yapılan tasarım çalışmaları, hastaların klinikte geçirecekleri süreleri daha keyifli hale getiriyor.

Çocuk dostu temalar oluşturarak dişçi ziyaretlerini daha cazip hale getiren profesyoneller, yetişkin hastaların korkularını yenebilmek için, ev ortamı konforunda tasarımlar planlayarak diş hekimi fobisini ortadan kaldırıyor.