Diş Klinik Tasarımı Nasıl Olmalı? Neler Olmalı?

Diş Klinik Tasarımında etkili faktörler?

Diş klinik tasarımı toplum sağlığının korunması adına sağlık kuruluşlarının nasıl tasarlanabileceğine dair yönetmelik esasları göz önüne alınarak yapılır. Diş klinik tasarım çalışmalarında ana gaye, ihtiyaç duyulan sağlık ve dekoratif ürünlerin doğru malzemelerle doğru şekilde planlanmasını gerektirir. Bu tür tasarımlar efektif olarak planlanmalı, klinik, hastanın kendisini evinde hissettirecek denli konforlu, hijyenik ve göze hoş gelen bir görünüme sahip olmalıdır. Genel olarak beyaz renklerin hâkim olduğu bu tür sağlık merkezlerinde, tasarımda kullanılan diğer dekorasyon unsurları da beyazla uyumlu renklerden oluşmaktadır.

İhtiyaçları en üst düzeyde karşılamak üzere belli bir plan çerçevesinde tasarlanan diş kliniklerinde engelli erişimi dâhil olmak üzere birçok ayrıntının işlevsel bir şekilde yer alması zorunludur. Tüm zorunlulukların eksiksiz bir şekilde yer aldığı bir diş klinik tasarım çalışmasında,

  • Klinik içerisindeki sıcaklığı uygun seviyede tutmayı sağlayan klima sistemleri,
  • Personel, hasta ve hekim tarafından kullanılan alanların havalandırılmasına olanak sağlayan havalandırma sistemleri,
  • Muayene ve tıbbi girişimler sırasında yeterli doğal ve yapay aydınlatma unsurlarının bulunması
  • Yangın tedbirlerine yönelik düzenlemelerin yapılması
  • Klinik zemininin dezenfekteye uygun ve kolay temizlenebilir malzemeyle kaplanması zorunlu kılınmıştır.
dis_klinik_tasarimi
Dişçi Klinik Tasarımı

Diş Klinik Tasarımı Hastayı Rahatlatmalıdır

Diş klinik tasarımları diğer mekân tasarımlarına nazaran daha fazla detayın göz önüne alınmasını gerektiren çalışmalardır. Bu tür tasarımlarda klinik girişinden itibaren hastayı rahatlatan ve evinde hissettiren dekorasyon unsurlarının kullanılması gerekir. Diş kliniklerinin bekleme salonlarında şık, zarif ve konforlu oturma grupları yer almalı, klinik genelinde kullanılan renkler hastanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlamalıdır.

Klinik içerisinde kullanılacak dekoratif unsurlar da titizlikle belirlenmeli, özellikle çocuk yaştaki hastaların dikkatini çekerek kaygılarını giderebilecek eşyalar kullanılmalıdır. Modern ve sade bir tasarımla oluşturulan klinik ortamında aydınlatma tüm alanlar için yeterli olmalıdır.

[helpie_faq group_id=’329’/]