Cafe Dekorasyon Aydınlatma Seçimi Neden Önemlidir?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Cafe Dekorasyon Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Cafe dekorasyon aydınlatması işletmenin dekoratif bütünlüğünü sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple iç tasarımlar planlanırken mekânın iç ve dış aydınlatması da göz önünde bulundurulmalıdır. Cafe türü mekânlarda müşteri tercihlerini etkileyen en önemli faktör, mekânın sahip olduğu atmosferdir. Cafe konsepti, menüsü ve servisi ne kadar önemliyse, iç ve dış mekân aydınlatması da o denli önemlidir. Profesyonel bir tasarımcı tarafından dizayn edilen ışıklandırma ögeleri kafe müşterisi üzerinde olumlu etki sağladığı gibi, onları müdavim olmaya teşvik edecek derecede etkilidir.

Aydınlatma çoğunlukla mekânın konseptine bağlı olarak farklılık gösterir. Yemek pişirme işlemlerinin yapıldığı mutfak bölümünde yüksek aydınlatma gerekirken, iç alanda nispeten daha düşük aydınlatma kullanılır. Cafe tasarımlarında,

  • Dekorasyon amaçlı aydınlatma
  • Ortam aydınlatması
  • Dekoratif ögelere odaklı aydınlatma
  • Doğal ortam aydınlatması şeklinde 4 faklı teknik uygulanır.

Dekorasyon amaçlı aydınlatma

Özel ışıklandırma sistemleri kullanılarak yapılan dekorasyon amaçlı aydınlatmalar, mekânın önceden belirlenmiş alanlarına yerleştirerek görsel zenginlik oluşturmak amacıyla kullanılır.

Ortam aydınlatması

Aydınlatma unsurlarının belli aralıklarla bir düzen içerisinde kullanılması, mekân içerisinde ışığın homojen bir şekilde dağıtılmasını sağlayarak görsel bütünlüğe katkı sağlar.

Dekoratif ögelere odaklı aydınlatma

Her cafenin kendine has bir konsepti ve konsepte uygun olarak öne çıkarmak istediği dekoratif ögeler mevcuttur. Bu tür ögeler müşteride aidiyet hissinin oluşmasına katkı sağlar. Adeta kafenin rumuzu olarak öne çıkan bu tür ögeler özel ışıklandırmalarla öne çıkarıldığında şık ve estetik bir görünüm elde edilir.

Doğal ortam aydınlatması

Kafe, gün ışığını yeterli derecede alınabilecek bir konumda ise, ortam aydınlatmasının mümkün olabildiğince tasarruflu aydınlatma araçlarıyla yapılması gerekir. Böylece önemli miktarlarda enerji tasarrufu sağlanacağı gibi, güneş ışığından yararlanmak da mümkün olmaktadır.

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]