KOSGEB Fuar Desteği Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Evrakları Neler?

kosgebfuardestegi-nasilalinir

KOSGEB işletmelere ekonomik anlamda etkinliklerini artırabilmeleri için destek sağlayan bir kuruluştur ve KOSGEB fuar desteği ile firmaların fuar ödemelerinin belirli bir bölümü karşılanır.

Her dönemde daha yüksek destek ödemesi ile işletmeleri rahatlatan KOSGEB, işletmelerin fuarlardaki katılımlarına da ekonomik olarak atkıda bulunur. Firmalar resmi olarak yapacakları KOSGEB fuar desteği başvurusu ile fuar harcamalarında kısmi ödeme talebinde bulunabilir.

KOSGEB Fuar Desteği Nedir?

KOSGEB fuar destekleri ile özellikle yurtiçinde firmaların ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeleri amaçlanır. Firmalar teknolojik anlamda gerçekleştirilen yenilikleri yakından takip edebilir ve her konuda detaylı bilgi sahibi olabilir.

KOSGEB’in her dönemde belirlediği fuarlar listesinde yer alan herhangi bir organizasyona katılan firmalar KOSGEB fuar desteği ödemesinden yararlanabilir. Katılımcılara her yıl %50 oranında destek ödemesi yapılır. Hibe ödeneği olarak gerçekleştirilen bu ödemeler işletme ve girişimciler için büyük bir fırsat olarak değerlendirilir.

KOSGEB destekleri ve yapılacak olan ödemelere ilişkin her türlü detay, KOSGEB resmî web sayfası aracılığı ile katılımcılara duyurulur. Fuarlar hakkında bilgi ve ödemelerin hangi alanlarda yapılacağı gibi bilgileri yine bu resmi sayfa üzerinden öğrenmek mümkündür. KOSGEB fuar desteği kapsamında değerlendirilen konular şöyledir;

 • Firmaların temsi amacı ile yer aldığı fuarlarda fuar alanının kirası KOSGEB tarafından karşılanır.
 • Yapılacak olan fuar desteği kapsamında fuarda bulunacak firmaların stant konstrüksiyonu ve dekorasyonu gibi masraflar KOSGEB bünyesinde karşılanır.
 • Fuar fonundan yararlanmaya hak kazanan bütün katılımcı ile işletmeler KOSGEB’in sunduğu fuar katılım kataloğunu da alabilir.
 • Fuarların gerçekleşeceği alanda fuar içi genel düzenin sağlanabilmesi amacı ile firmalara KOSGEB hostesleri eşlik eder.
 • KOSGEB fuar desteği alan firmalar fuar içerisinde gerekli olacak her türlü temizlik, güvenlik ve tanıtım gibi hizmetleri de almaya hak kazanır.

KOSGEB Fuar Desteği Nasıl Alınır?

Destek ödemesi almak son derece kolaydır. KOSGEB’in düzenlediği fuar destek ödemelerinden yararlanabilmeleri için firmaların birtakım kriterlere karşılık vermesi gerekir. Gerekli niteliklere sahip olan firmalar katılım ile ilgili olarak gerekli ödemeyi KOSGEB’den alabilir. KOSGEB ödemesi almak isteyen firmaların bilmesi gereken önemli konular şu şekildedir;

 • Destek ödemesi almak isteyen firmaların fuara katılım öncesinde mutlaka kayıtlı KOSGEB üyesi olması gerekir.
 • Destekten yararlanmak isteyen firmaların KOSGEB resmi sayfasına üyeliklerinin olması gerekir. Üye girişi ile siteye yapılacak girişin ardından ana sayfada yer alan “Destek” butonuna tıklamaları gerekir.
 • KOSGEB ana sayfasında bulunan “Genel Başvuru Formu”, “Yurtiçi Fuar Desteği Başvuru Formu” ve “Genel Destek Taahhütnamesi” gibi formların eksiksiz bir şekilde doldurulması ve onaylanması gerekir.
 • Destek için yapılacak ödemeyi almak isteyen firmaların organizatör kuruluş faturasını KOSGEB’e iletmeleri gerekir.
 • Fuar desteği almak isteyen firmaların başvuru esnasında istenen bütün şirket ve fuara katılım belgelerini eksiksiz bir şekilde sistem üzerine kaydetmeleri zorunludur.

KOSGEB destek başvurusu yapıldıktan sonra başvurular değerlendirmeye alınır. Başvuru süresini sorunsuz bir şekilde tamamlayan firmalar çok kolay şartlarda bu ödemelerden yararlanabilir.

KOSGEB Fuar Destek Başvuru Evrakları Neler?

KOSGEB fuar destek ödemesi için başvuru esnasında bütün evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekir. Gerekli olan başvuru evrakları KOSGEB resmî sitesinde yayınlanır ve bu evrakların form halinde site üzerinden KOSGEB’e ulaştırılması zorunludur. KOSGEB resmi sayfasına giren firmalar burada bulunan başvuru formunun birer çıktısını alarak doldurur. Ardından doldurulan evrakların tekrar sisteme yüklenmesi talep edilir. Bu aşamada bütün alanların eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Başvuru için gerekli bilgilerin doğruluğu teyit edilmelidir. Yanlış veya eksik bilgi tespitinde firmalar KOSGEB ödemelerinden yararlanamaz. KOSGEB destek başvurusu sırasında istenecek olan belgeler şu şekildedir;

 • Genel destek başvuru taahhütnamesi
 • KOSGEB desteği genel başvuru formu
 • KOSGEB yurtiçi fuarları için ayrı bir başvuru formu
 • İşletme ile organizatör firma arasında gerçekleşen fuar başvuru formu

KOSGEB’den fuar giderleri için geri ödeme talebi sırasında firmaların sunması gereken evraklar şöyledir;

 • KOSGEB fuar desteği ödeme talep formu
 • Fuar organizatör firmasının katılımcı işyerine düzenlediği fuar katılım faturası
 • Fuar organizatörünün düzenlediği faturanın ödendiğini gösteren resmi makbuzlar
 • Fuara katılım gerçekleştiren firmanın KOSGEB’e sunduğu “SGK Borcu Yoktur” yazısı
 • Fuar katılımcısı firma tarafından alınan “İşletmenin Vergi Borcu Yoktur” yazısı

Gerekli evraklar KOSGEB’e sunulduktan sonra firma eğer diğer şartları da saplıyorsa, fuar katılımı sonrasında harcanan stant ve alan kirasını KOSGEB’den talep edebilir.

Wawa İç Mimarlık olarak sizlere deneyimli iç mimarlarımız ile kaliteli tasarım hizmetleri sunuyoruz. Fuarlara katılımda firma yüzünüz olacak olan stant tasarımlarını sizlere özel detaylar ile hazırlayarak beğeninize sunuyoruz. Fuarlarda minimum hata ile maksimum bir görsel şölen yaratmak için bizi her zaman arayabilir, size özel ödeme seçeneklerimizden yararlanabilir ve ekonomik bütçeler ile yüksek performanslı stantlara sahip olabilirsiniz.

Sizde Stand Kiralama Fiyatları ve Stand tasarımları konusunda uzman kadro ile çalışmak isterseniz. 0(212) 706 2832 veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*