Yurtdışı Fuar Desteği Nasıl Alınır? Yurtdışı Fuar Destekleri

yurtdisi-fuardestegi-nasilalinir

Yurtdışı Fuar Desteği Nasıl Alınır? Mal ve ticaret ile alakalı olarak yurtdışında düzenlenen uluslararası fuarlara katılım gösteren firmalar 2017/4 sayılı karar ile devlet tarafından desteklenir. Yapılan açıklama doğrultusunda sektörel anlamda nitelikli uluslararası fuarlara katılım gösteren firmalar milli katılım organizasyonları kapsamında değerlendirilerek destek ödemeleri sınıfına dahil edilir.

Fuar Desteği Nedir?

Sektörel anlamda desteklenen uluslararası fuarlarda, destek programına başvuru yapan firmaların stant ve yer kiralarının belirli bir bölümü Ekonomi Bakanlığı yurtdışı fuar destek ödemeleri ile karşılanır. Destek kapsamında yapılacak olan fuar ödemeleri her yılbaşında yeniden düzenlenerek belirlenir. Her dönemin ekonomik şartları göz önüne alınarak %2 oranında ödenecek rakamlar belirlenir. Ekonomik Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında yayınlanan duyurulara firmalar tarafından başvuru yapılır. Başvurular değerlendirme sürecinden geçer ve ödeme için onay çıkan firmalar gerekli ödemeleri bakanlık bütçesinden alır.

Yurtdışı Fuar Desteği Nasıl Alınır?

Yurtdışı fuar destek ödemeleri fuar katılımlarından sonra katılımcılara ödenir. Firmalar önceki dönemde katıldıkları fuarlara ilişkin olarak geri ödeme talebinde bulunabilir. Yurtdışı fuar kredi ödemesi alabilmek için öncelikle 3 ay içerisinde bir yurtdışı fuarına katılmış olmanız ve harcamalarınızı resmi evraklar ile başvuru sırasında ibraz etmeniz gerekir. Fuar katılım tarihini takiben 3 ay içerisinde yurtdışı fuar destek başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvuru sonucuna yapılan değerlendirmede ödeme kriterlerine uygun bulunursanız, gerekli ödeme tarafınıza yapılır. Yurtdışı fuar destek başvuru aşamaları genel anlamda şu şekildedir;

  • Ticaret Bakanlığı resmî web sitesine giriş yapılır.
  • Duyuruların yer aldığı bölümde bulunan “Yardım Destek Sistemi” portalına girilir.
  • Portalın giriş sayfasında bulunan “İhracat Destekleri” alanına girilir ve bütün sayfalar eksiksiz şekilde doldurulur.
  • Başvuru esnasında firmalardan fuar katılımlarını onaylayan belgeler talep edilir. Bu belgeler tarayıcı yardımı ile bilgisayara yüklenerek başvuru sayfasına eklenir.
  • Firmaya ilişkin resmi ve ticari belgeler başvuru sırasında eksiksiz olarak doldurulur.
  • Harcamaları gösteren gider belgeleri başvuru sayfasında gerekli bölümlere eklenir.
  • Bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğu teyit edildikten sonra 1Başvuruyu Gönder” butonuna tıklanır ve başvuru sonlandırılır.

Yurtdışı fuar destek başvuruları kısa süre içerisinde sonuçlanır. Yapılan değerlendirme sonucunda fuar katılımlarında gerekli koşulları sağlayan firmalara gereli ödemeler yapılır.

Yurtdışı fuarlarda prestijini artıracak stant hizmetleri için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. En uygun maliyetler ile markanızı ön plana çıkartacak stant tasarımlarını size en kısa sürede sunuyoruz. Wawa İç Mimarlık firmamıza her zaman ulaşabilir ve yurtdışı fuarlarda ihtiyacınız olacak başarıyı size getirecek olan stantlara firmamız aracılığı ile sahip olabilirsiniz.

Sizde Stand Kiralama Fiyatları ve Stand tasarımları konusunda uzman kadro ile çalışmak isterseniz. 0(212) 706 2832 veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*