İç Mimarlar Ne Yapar? İç Mimarlar Bir Evi Ne Kadara Yapar?

Ic mimarlar ne yapar

İç mimarlar ne iş yapar sorusu eğitimine yön vermek isteyenlerin sıkça sordukları sorular arasında yer alır. Bununla birlikte tasarımda fikir almak ve profesyonel dekorasyon hizmetli almak isteyenler de iç mimarlar ne iş yapar sorusunu araştırır. İç mimarlar mekânın gereksinimlerini belirledikten sonra iç mekâna uygun renk ve aydınlatma dahil her türlü dekoratif öğelere karar vererek kapalı ortamların güzel bir hale gelmesini sağlayan kişilerdir. Meslek olarak yapılan iç mimarlıkta iç alan dekorasyonuna ait her türlü detay düşünülür. İç mimarlar ne yapar sorusuna yanıt ararken iç mimarların meslek sırasında sahip oldukları sorumluluklar konusu da önem kazanır. Bir iç mimarın sahip olduğu en önemli görev sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir;

 • İç mimarlar daima müşteri odaklı olarak çalışır ve müşterinin ne istediğini bilmek her şeyden önemlidir.
 • Mekânda çalışmalara başlamadan önce mekân geniş anlamda değerlendirilerek en iyi kullanım şekline yönelik çalışmalar yapmaları esastır.
 • Mekânda gerekli olacak her türlü tasarım detayı mimarlar tarafından düşünülür. Elektrik tesisatı gibi görünmeyen işlevsel faktörler de bu tasarım çalışmalarına dahildir.
 • İç mekân içerisinde yer alan duvar kaplamaları, aydınlatma sistemleri ve sıhhi tesisat bibi konularda gerekli olacak armatürler iç mimarlar tarafından belirlenir.
 • Mimarların el çizim becerileri gelişmiş olmak zorundadır. Bununla birlikte çalışma sırasında gerekli olduğu yerlerde bilgisayar üzerinde bulunan çizim programlarını da aktif bir şekilde kullanıyor olmaları gerekir.
 • Çizim çalışması yaparken iç boyutlu tasarımların ön plana çıkması gerekir. Katlar ve kat planları gibi her türlü ayrıntılara çizim çalışmaları aşamasında yer verilmelidir.
 • İç tasarım çalışmaları ırasında mimarlar zaman planlaması yapar ve bu planlamaya bağlı olarak çalışmalarını sürdürür.
 • Tasarım çalışmasını hazırlayan iç mimarlar tasarımda dekorasyon ve işçilik gibi her türlü detayı gözden geçirerek bir bütçe belirlemek zorundadır.
 • Hizmet aşaması sonra erdikten sonra çalışmalarını sonlandıran mimarlar, müşteri memnuniyeti ağlamak adına müşteriler ile görüşmeye devam eder.
 • İç mimarlar proje ve tasarım görevlerinin yanı sıra devam eden çalışmalarda da sürekli olarak fikir beyanında bulunur ve projeyi geliştirmeye yardımcı olur.
 • Çalışma sırasında müteahhitler başta olmak üzere ressamlar, döşemeciler ve inşaat mühendisleri gibi birçok farklı sektörden meslektaşlar ile sürekli olarak iş birliği içerisinde olur.
 • Tasarım ve iç dekorasyon gibi birçok mimari konuda sürekli olarak gelişmeleri takip eder ve yenilikleri sürekli olarak çalışmalarında kullanır.

İç Mimarlık Nedir?

İç mimarlar ne iş yapar sorusu her daim araştırılan konular arasında yer alır. İç mimarlık dekorasyon çalışmaları ile mimarlığı bir araya getiren bir konumda yer alır. Kapalı ve yarı açık alanların düzenlenmesi konusunda ergonomik olarak fikir yürüten ve bütünleyici çalışmalar ortaya koyan meslek grubudur.

Değişim gerektiren ve modern bir mimariye ihtiyaç duyulan her yerde mimarlar devreye girer ve alanların daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlar. Bu aşamada görünüm kadar konfor da önem kazanır. İç mimarlar ne iş yapar sorusuna yanıt arayan öğrenciler bu mesleğe 4 yıllık lisans eğitimi le sahip olabilir. İç mimarların sahip olması gereken özellikler şöyledir;

 • Estetik anlamda her göze güzel gelebilecek tasarımları hazırlayabilecek yetenek ve kabiliyete sahip olmaları gerekir.
 • Müşteriler ile etkili bir şekilde iletişime geçebilme eğiliminde olmalıdır.
 • Detaylara odaklanmayı bilmeleri ve detaylar arasında en iyi şekilde geçiş yapabilmeleri gerekir.
 • Yaratıcılık ile birlikte görsel tasarım anlamında gelişmiş fikirlere sahip olmalıdırlar.
 • Proje yönetim becerilerinin olması gerekir.
 • AutoCAD başta olmak üzere her türlü çizim programını kullanabilmeleri gerekir.

Dekorasyon ve iç alan tasarımlarına ait ihtiyacınız olacak her türlü konuda deneyimli bir iç mimar ekibi ile çalışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzmanlığı bulunan deneyimli iç mimar kadromuz ile her ortamda yenilikçi çözümle sunuyoruz. Her alanda tasarladığınız fikirleri gerçeğe dönüştürmek için bize her zaman ulaşabilirsiniz. İç mimarlar ne iş yapar sorusuna tercihiniz halinde iç mimarlarımızdan da yanıtlar alabilirsiniz.

İç Mimarlar Bir Evi Ne Kadara Yapar?

İç mimarlar ne yapar ve ne kadar kazanır gibi sorular araştırmacılar tarafından merak edilir. İç mimarlar ev dekorasyonundan en iyi anlayan meslek sahibi kişilerdir. Her daim en yeni trendleri yakından takip eder ve yenilikleri ortamlarda kullanır. İç mimarlar ne yapar ve iç mimarlar bir evi ne kadara yapar gibi sorulara yanıt bulabilmek için birçok farklı detayın netleştirilmesi gerekir. Tasarlanacak olan iç alan ölçüsü, tasarımda kullanılacak malzeme özellikleri, tasarım detayları, müşterilerin istekleri ve daha birçok farklı konunun netleşmesi gerekir.

İç mekân tasarımlarınızda hayalini kurduğunuz tasarımın ne kadar tutacağını öğrenmek ve en modern dekorasyon öğelerine sahip olmak için Wawa İç Mimarlık ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. İç mimarlar ne yapar sorusunun yanıtı ile birlikte iç mimarlık hakkında ihtiyacınız olacak her türlü bilgiyi alanında uzman mimarlarımızdan alabilirsiniz.

Sizde Stand Kiralama Fiyatları ve Stand tasarımları konusunda uzman kadro ile çalışmak isterseniz. 0(212) 706 2832 veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*