Mağaza Tasarımı

Mağaza Tasarımında en önemli unsurlardan biri mağazanın tasarımıdır. Mağaza dekorasyonları, satışların iyi olmasında da çok büyük etkenlerden biridir. Bu yüzden bir mağaza açmadan önce dekorasyonunda bazı noktalara çok dikkat edilmesi zorunludur. Bir mağazanın dekorasyonunda, doğru yerlerde doğru ürünlerin yerleştirilmesi gerekmektedir.

Ürünlerin yerleştirilmesine mağazanın alanının büyüklüğü, mağazanın alansal şekli etki ettiğinden dolayı, her mağazada yapılan tasarımların bu kıstaslara göre belirlenmesi lazımdır. Müşterilerle olan ilk temas önemli olduğu için, mağaza dekorlarının kapıdan içeri girer girmez dikkat çeken bir tasarıma sahip olması gerekmektedir.

mağaza tasarım dekorasyon

mağaza tasarım dekorasyon

Mağaza Tasarımında Vitrinlerin Önemi

Mağaza girişindeki vitrinlerin doğru tasarımlarda olması için, mağazanın konumuna ve alan genişliğine göre ayarlanması önemlidir. Cadde mağazası veya AVM mağazası olması vitrinlerin tasarımlarını da doğal olarak etkilemektedir. Bir mağazanın dekorasyonunda vitrin ve diğer aksesuarlar doğru ve karmaşık olmayan bir şekilde müşteriye sunulmalıdır.

Sezonluk ve sezon sonu ürünler mağaza dışı vitrinde ve mağaza içi vitrinlerde herkesin rahatça görebileceği şekilde sergilenmelidir. Ürünleri sergilemek için vitrine yerleştirilen mankenlerin hafif açılı şekillerde yerleştirilmesi, ürünlerin daha iyi görünmelerini sağlamaktadır. İstenirse mankenlerin altlarına platformlar konulması da, ürünlerin daha iyi sergilenmesine yardımcı olacaktır.

Mağaza Tasarımında Işıklandırmanın Önemi

Mağaza tasarımlarının iyi olmasını etkileyen bir diğer faktör ise, mağaza ışıklandırmasının iyi yapılmış olmasıdır. Mağazanın aldığı doğal ışıklara göre ya da hiç ışık almaması durumlarına göre bir ışıklandırma yapılması gerekmektedir. Yapay ışıkların nerelerde kullanılması gerektiğine dair analizler iyi bir mimari analiz gerektirdiği için, bu konuda tecrübeli olan iç mimarlardan yardım istemek en doğru olandır.

Çünkü ışıklandırma, iç mekânda ürünlerin sergilenmesinde ve müşterilerin mağazada iyi vakit geçirmelerinde çok önemli bir yere sahiptir. Mağaza iç mekânlarının ışıklandırılmalarında; sıva üstü raylı spot ışıklar, ankastre raylı spot ışıklar, sıva üstü spot ışıklar, ankastre spot ışıklar kullanılabilmektedir.

Mağazalarda genel olarak ışıklandırmalar vitrin ışıklandırması, ambiyans aydınlatması, bölgesel aydınlatmalar ve ürün aydınlatmaları olmak üzere dört kısımdan oluşmaktadır. Ambiyans aydınlatmaları, mağaza tavanlarının aydınlatılması olayıdır. Bölgesel aydınlatmalar ise soyunma kabinleri, kasa bölümü, müşteri hizmetleri gibi yerleri kapsayan iç mekân aydınlatmalarıdır. Mağaza tasarımlarında bu dört aydınlatmanın da birbirleri ile tam bir uyum içinde olması gerekmektedir.

Mağaza Tasarımında Aksesuarların Önemi

Bir mağazanın tasarımının iyi olmasında önemli yer tutan bir diğer ayrıntı ise kullanılan aksesuar üniteleridir. Raf sistemleri ile ürünlerin ön plana çıkarılabilmesi için, bu rafların mağaza içine iyi yerleştirilmeleri gerekmektedir. Uygun yerleşimler, müşterilere büyük kolaylık sağlayacağı gibi dekorasyonun da büyük bir uyum içinde gözükmesini sağlayacaktır.

Burada unutulmaması gereken bir mağazanın tasarımının iyi olması, ürün satışlarının da o oranda iyi etkileyecektir.  İç mekân da raf sistemleri dışında kullanılan diğer görseller, dekoratif amaçlı ürünler, aynalar, iç mekân mağaza logoları da tüm dekorasyonla uyum içinde olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Mağaza Tasarımında Havalandırmanın Önemi

Mağaza tasarımlarında havalandırmanın çok iyi yapılması gerekmektedir. İç mekânın temiz ve havalandırma sistemlerinin iyi olması, müşterilerin içeride daha uzun süre zaman geçirmelerini de sağlayan önemli bir faktördür. Bu nedenle toz önleyici ve temiz hava sağlayıcı sistemlerin, iç mekâna iyi yerleştirilmeleri gerekmektedir. Fiyatı ucuz, yetersiz havalandırmaların kullanılması uzun vadede satışlar üzerinde olumsuz bir etkiye neden olacaktır.

Mağaza Tasarımında Kasa Bölümünün Önemi

Kasa bölümü bir mağazadaki en önemli yerlerden biridir. Bu yüzden mağaza tasarımlarında, kasanın bulunduğu yerin dekorasyonun iyi olması şarttır. Modern bir tasarımla desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca ödeme için kasa bekleme sıralarında, müşteriyi sıkmayacak şekilde bir düzenleme gerekmektedir.

Mağaza Tasarım Hakkında Bilgi Almak için iletişime geçiniz

info@wawainteriors.com

0(212) 706 2832

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Keresteciler Sitesi 21.Blok No:1/3 Başakşehir/İstanbul

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor