Ofis Tasarımı – İç Mimari Proje ve Modern Dekorasyon İlişkisi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

OFİS TASARIM TRENDLERİ 

Ofis tasarımı çalışması yapılmış iş yerleri ilham ve enerji veren mekanlar olmalıdır. İnsanların refahını ve üretkenliğini destekleyen ortamlar olmalıdır. Kısacası insanların güvende hissettiği ve ekstra stres yaratmadığı bir huzur ortamı olmalıdır. Başlangıçta biraz beyin fırtınası ve araştırma yaparak, bunları sağlayacak ticari ofis alanı için çok fazla alan var. Ofis dekorasyonu demek elbette yeni bir masa ve sandalye koleksiyonundan çok daha fazlasıdır.

İç ofis dizayn konusu farkını ortaya koymak, tekdüze ve sıkıcı/boğucu ortamı yıkıp yerine huzur ve kalite getirmek demektir. Personelin moral ve motivasyonunu artırmak diğer taraftan ise profesyonel bir imaj ve kalite algısı oluşturmak demektir. Bu getirileri sağlayacak bir ofis tasarımı mutlaka profesyoneller tarafından yapılmalıdır. En basit bir saksının veya yangın tüpünün bile duracağı yer size farkında bile olmadığınız faydalar sağlayabilir.

Wawa Interior olarak bunu nasıl gerçekleştireceğimizi biliyoruz. Tamamı profesyonellerden oluşan ekibimizle ofis tasarımı konusunda danışmanlık alabilirsiniz.

Yazımızın devamında ise çalışanlarınızın çalışmaktan gurur duyacağı bir iş yeri yaratmanıza yardımcı olacak bazı ilham kaynakları hakkında bahsedelim:

OFİS TASARIMI AŞAMASINDA DIŞARIYI İÇERİ GETİRİN

Biyofilik tasarım (yani, doğal unsurlara dayalı tasarım) sadece çok trend olmakla kalmaz, aynı zamanda huzur duygusu ile güçlü bağlara sahiptir. Stresi azaltabilir, yaratıcılığı artırabilir ve hatta arka plandaki gürültüyü maskeleyebilir.

Dışarıyı içeri sokmanın ve fayda sağlamanın birçok yaratıcı yolu vardır.

Bitkileri tavana asabilir, bir oturma duvarı kurabilir veya hatta entegre saksılarla mobilya seçebilirsiniz. Bitki veya bitkisel ofis dekorasyonu ayrıca yumuşak gürültü bariyerleri olarak da fayda sağlar. Bu, hareketli bir açık plan ofisiniz varsa, çalışanlarınızın yaşayabileceği bazı hayal kırıklıklarını gidererek üretkenliği artırabilir.

Bitkiler, doğayı ticari ofis tasarımınıza getirmenin büyük bir parçası olsa da hepsi yeşil veya yapraklı olmak zorunda değildir.

Duvarlarda ve mobilya kumaşlarında doğal tonlar kullanabilir veya ahşap gibi doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Ve bu sadece şov için değil, bunun gibi biyofilik unsurların insanları daha sakin hissettirdiği de bilindiği içindir.

KAZANMAK İÇİN DUVAR GRAFİKLERİ 

Duvar grafikleri, herhangi bir alana kişilik katabilir. Akıllıca kullanıldığında, şirketinizin markasını ve kültürünüzü hayata geçirebilir ve çalışanlarınızı motive edebilirler.

Şirket kültürünü, ofis tasarımınız da dahil olmak üzere, şirketinizin yaptığı her şeyin içinden geçirmek, çalışanlarınız için istediğiniz ortamı yaratmanın önemli bir parçasıdır.

Duvar grafikleri, farklı etkinlikler için farklı ‘hislere’ sahip bölgeler oluşturmak adına mobilya gibi diğer unsurlarla da kullanılabilir. Örneğin, daha sakin veya daha az ‘meşgul’ grafikler, konsantrasyon için bir teşvik duygusu işaret edebilir veya daha enerjik görünümlü tasarımlar, iş birliği ve tartışma için tasarlanmış alanlarda kullanılabilir.

Pratikte buna bir örnek, işyerinizde belirlenmiş bir yemek yeme alanını işaretlemek olabilir. Alan ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, insanların gün içinde masalarından uzaklaşabileceği bir alan yaratmak için duvar grafiklerini kullanabilirsiniz. Mesela sağlıklı beslenme mesajı içeren basit ve ortama uyumlu, iyi tasarlanmış bir not.

DAHA AZ ‘MUTFAK’, DAHA ÇOK ‘ÇALIŞMA KAFESİ’

Bu notta, mutfak alanınızı bir çalışma kafesine dönüştürmek, çeşitli nedenlerle kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir şeydir.

Kendi kafe tarzı alanınıza sahip olmak, çalışanlarınıza ofisten çıkmak zorunda kalmadan daha rahat bir alan kullanma seçeneği sunar. Bu, önce iş kafenizi bir çalışma alanı olarak düşünmeniz gerektiği anlamına gelmez, aslında tam tersi olmalıdır.

Duvar grafiklerinin yanı sıra, bu alanın tonu daha rahat mobilyalar, daha yumuşak mobilyalar ve mola vermeye teşvik etmek için daha az entegre teknoloji ile ayarlanabilir.

Elbette bazı çalışma kafeleri, insanların dizüstü bilgisayarlarıyla oturmaya teşvik edildiği çevik çalışma alanları olarak konumlandırılabilir. Alanınız için durum buysa, ofis tasarımı konusunda yeterli güç noktası sağlamak önemlidir.

Nihayetinde, insanları en iyi ne zaman ve nasıl çalışacaklarını seçmeleri için fırsat sunmak, büyük bir özgürlük duygusu ve kayda değer bir refah artışı sağlar. Artı, üretkenlik için harika. Binanızdan çıkmak zorunda kalmadan ziyaretçileri güzel bir kahve içmeye götürmek için bir yer olması her zaman güzeldir!

HAREKET İÇİN TASARIM

Hareket, dolaşıma iyi gelir, fiziksel ve ruhsal sağlığı destekler ve kronik hastalık riskini azaltır.

Araştırmalar, daha fazla ayakta durmanın enerji ve üretkenlik seviyelerini artırabileceğini, stresi azaltabileceğini ve ruh halini iyileştirebileceğini de göstermiştir. Alanınız bunu teşvik edebiliyorsa, şirketinizi çalışmak için harika bir yer yapar, değil mi?

Peki, insanları daha fazla hareket ettiren bir kurumsal ofis alanını nasıl tasarlarsınız?

OFİS TASARIMI DÜZENİNİ DÜŞÜNÜN 

Egzersiz yapmanın bütün gün oturmayı telafi edebileceği yaygın bir yanılgıdır. Sık sık hareket ettiğinizden emin olmanız aslında önemlidir. Aslında, her 30 dakikada bir ayağa kalkıp bacaklarınızı esnetmeniz veya daha da iyisi, her 30 dakikada bir oturmak ve ayakta durmak arasında geçiş yapmanız önerilir.

Ofis tasarımı esnasında çay ve kahveyi farklı bir alana koymak kadar basit fikirlerden masalara veya oturma / ayakta çalışma masaları gibi ergonomik mobilyalara kadar, bunu teşvik etmenin birkaç yolu vardır. Bu ergonomik çözüm, çalışanlarınızın ayağa kalkma zamanı geldiğinde bile ‘iş alanında’ kalmasını sağlar.

KÜLTÜRÜNÜZÜ DEĞİŞTİRİN

Ofis kültüründe bir değişiklik, çalışanlarınızı hareket etmeye devam etmeye de teşvik edebilir, bu nedenle ‘aktif olmayı’ işin bir parçası haline getirin. Örneğin, şirket kültürünüz birilerini aramak yerine konuşmayı normalleştirebilir.

Veya haftalık egzersiz dersi veya öğle yemeği vakti yürüyüşü gibi insanların formda kalmasına ve ekip bağını teşvik etmesine yardımcı olacak aktiviteler sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, etrafta daha fazla hareket ettiğinizde, diğer insanları görme ve yaratıcılığı ve problem çözmeyi ateşleyen hazırlıksız konuşmalar yapma olasılığınız daha yüksektir.

ÖNCE İNSAN YAKLAŞIMINI BENİMSEYİN 

Şirketinizin sunduğu teklif ne kadar ‘ticari’ veya ‘kurumsal’ olursa olsun, iş yerinizi çalışanlarınızın etrafında merkezlemek, iş hedeflerini karşılarken harika görünen ilham verici alanlar yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Basitçe sıralar halinde masa kurmak çalışma pratiklerini engelleyebilir ve dürüst olmak gerekirse, bütün gün böyle bir manzaraya bakmak da çok sıkıcı görünüyor.

BİR İŞYERİ DANIŞMANIYLA KONUŞUN 

Umarız ki yazımızla size ticari ofis tasarımı hakkında düşünmeniz için iyi fikirler verebilmişizdir. Bu fikirlerin uygulanması okunduğu kadar kolay olmamakla birlikte elbette imkânsız da değildir. Ancak yine de ofis tasarımı konusunda harekete geçmeden önce harcayacağınız değerli kaynakların heba olmaması ve pişmanlık yaşamamanız için mutlaka profesyonel hizmet almanızı öneririz. Wawa Interior olarak ofis dekorasyon ve dizayn konusundaki yetkin ekibimiz hizmetinize hazırdır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]