Cafe ve Restaurant Tasarımı – Fikirler ve İpuçları Nelerdir?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Cafe ve Restaurant Tasarımı

Cafe dekorasyon ve restaurant tasarımı, piyasadaki aşırı agresif rekabet nedeniyle işletmeler için hayati derecede önemlidir. Ülkemizde ve dünyada en sık kullanılan sosyalleşme alanlarından olan cafe ve restaurantlar için çok yoğun bir müşteri kitlesi olduğu doğrudur. Ancak bu kitlenin dağılımı asla eşit değildir. Bazı cafelerin kapısında sıra beklenirken bazılarının neredeyse bomboş olması da tesadüf değil elbette. İlk ve en büyük neden elbette cafe ve restaurant tasarımı konusudur. Tasarım konusunda yatırımınızı ciddi riske sokacak girişimlerden kesinlikle uzak durmanızı ve profesyonel destek almanızı öneririz.

Konum

Cafenizin konumu, çekmek istediğiniz müşteri kitlesi için çok önemlidir. Herhangi bir eski mahallede boş bir arsa bulup cafenizi oraya yapamazsınız. Konum, müşterilerin akışını, menüyü ve müşterilerinizin demografisini belirleyecektir. Bir cafe konumu için üç ana yer tutucu vardır:

  • Bir köşe dükkânı: Tercihen bir kavşakta olan köşeyi seçin. Bu, sabah trafiğinin çoğunu yolunuza çekecek ve kesinlikle işi artıracaktır.
  • Rahat bir bölge: Kısmen yerleşim bölgesi içinde birinci sınıf bir yer ararken, minimum rekabete sahip bir yer seçin. Aynı yerde çok fazla yemek mekânı açılırsa, müşteri tabanı küçülür. Cafenizi rahatlığın yüksek, rekabetin düşük olduğu bir mahallede açın.
  • Bir alışveriş merkezi: Cafeniz ticari kategorisindeyse, bir alışveriş merkezinde birinci sınıf bir konum bulmak en iyisidir. Bu kesinlikle arayacağınız türden müşteri tabanını çekecektir.

Cafe Duvar Tasarımları ve Dış Cephe 

Cafenizin dışı özellikle çekici olmalıdır. Bu konuda cimri davranırsanız, büyük ticari çekim de azalır. Cafenin dışı en azından kısmen iç mekânı temsil etmelidir. Bu amaçla, oturma yerinizin ve hatta yemek teşhirinin en iyi görüntüsünü sağlayan uzun pencereler kullanmalısınız. Parlak bir logo ve hoş bir cafe ismi bulun ve istenen konukları çekmek için biraz bireysellik ekleyin. Cafe duvar tasarımları da geniş yüzeyler olduklarından doğru ve uyumlu yapılmalıdır.

Aydınlatma 

İyi bir aydınlatmanın önemi büyüktür. Bu tür alanlar için aydınlatma tasarımı, herhangi bir ticari veya konut iç mekanının genel aydınlatmasından çok daha nüanslıdır. Bilinçsizce olumlu bir ruh hali yaratır ve müşteriler için iştah açar. Aydınlatmanız kötüyse, müşteri tabanınızı farkında olmadan kaybetmeye başlayabilirsiniz.

Bir cafenin iç aydınlatmasının, mekânın her yerinde dostça bir ortam yaratması için iyimser ve havadar olması gerekiyor. Bununla birlikte, vurgulu aydınlatma ve dekoratif armatürler ile oluşturulan mekâna bir ortam dengesi de sağlanmalıdır. Aşağıda, cafe içi dizayn konusunda doğru aydınlatmayı tam olarak nasıl sağlayacağınız hakkındaki bilgilere göz atalım:

Yapay Aydınlatma 

Cafenin iç aydınlatması, üç tür yapay aydınlatma tekniğinin güzel bir karışımıdır. Bunlar arasında ortam aydınlatması, vurgulu aydınlatma ve dekoratif aydınlatma bulunur. Bazen, sahipler özel aydınlatmaya bile yatırım yaparlar.

Ortam Işıklandırması 

Bu tür bir aydınlatma, tüm alan boyunca eşit bir ışık yayılımı oluşturmakla ilgilidir. Makyaj kitindeki astar / fondöten kombinasyonuyla karşılaştırın, daha fazla vurgu için ince, eşit uzaklıkta bir ışık yayılımı oluşturmaya yardımcı olur.

Vurgu Aydınlatması 

Vurgulu aydınlatma stili, cafenizin iç kısmındaki belirli özellikleri vurgulamakla ilgilidir. Resimler, yemek sergileri ve hatta lüks bir sanat eseri gibi nesneler olabilirler.

Dekoratif Aydınlatma

Bu tür bir aydınlatma, yüzeyin iç tasarımına güzellik katmakla ilgilidir. Dekoratif aydınlatma, cafenin iç mekân tarzını tamamlayan özenli armatürlerle yapılır.

Doğal Aydınlatma 

Doğal ışığın cafenin iç tasarımıyla birleşimi her an sabit değildir, ancak ortamın genel görünümünü kesinlikle iyileştirebilir. Sadece iyi havalandırılmış, atmosferik bir görünümü güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda iç mekânın ferah görünmesini sağlar. Bu tür ortam, cafeler gibi gündelik kamusal alanlarda her zaman memnuniyetle karşılanır.

Cafe Renkleri ve Malzemeleri

Cafenizdeki renk ve malzemelerin güzel bir kombinasyonu, alanınızın görselliğini artırabilir. Öte yandan kötü malzeme ve renk seçimi, alanınızı sıkıcı gösterir. Bir cafenin müşteriyi cezbetmesi için güzel görsellere sahip olması gerektiğinden, doğru renkleri seçmek ve bunu doğru malzemelerle daha da tamamlamak son derece önemlidir.

Cafeler, kahvehanelerin tematik bir temsili olduğundan, ana renk şeması koyu, toprak tonlarına dayanır. Ancak bu kesinlikle evrensel bir uygulama değildir. Renkler, tarz ve malzemeler bağlamında her cafe için kendine has bir çalışma yapılmalıdır.

Eski Tarz Cafe

Bu tür bir cafe, görünürde modern veya çağdaş bir ipucu olmaksızın antika eski tarz bir cazibeye sahiptir. Bir tutam eskitme görüntü sayesinde rahatlatıcı bir ortam yaratılabilir. Genel ortam, karışımdaki sıcak aydınlatma vurgularıyla rahat ve samimidir.

Eski tarz cafe için renk ve malzeme düzeni çok özeldir; çok tonlu kahverengi notaları bulunmalıdır. Bu tür cafeler için istenen estetik, açıkta bir tuğla duvar, uzun bir kitaplık, toprak rengi bir renk şeması ve basit sarkık ışıklar içerir.

İç Mekanlarda İştah Uyandırmak

Restaurant tasarımları yaparken herhangi bir yemeğin ana odak noktası, müşterilerin iştahını ince yollarla uyandırmaktır. Bu, iç mekanların renk psikolojisi göz önünde bulundurularak tasarlanmasını içerir. Uzmanlar, altın bir ambiyansla birleşen derin, kızıl tonların bilinçsizce iştahı uyandırdığını belirlediler. Bu nedenle çoğu restoranın iç mekânı kırmızı, kahverengi ve altın tonlarında tasarlanmıştır.

Cafede de durum benzer. Bir cafedeki yemek seçenekleri kesinlikle sınırlı olsa da işletmenin hala başarılı olması gerekiyor. Bu yüzden renk ve malzemeyle birlikte istenen temanın koyu, toprak tonlarında kırmızı ipuçlarıyla tasarlanması gerekir. Altın aksanları vurgulamak için aydınlatmanın dikkatlice katmanlanması gerekir.

Bu küçük numaralara uyduğunuzda, iç mekân otomatik olarak hem görsel hem de iştah açıcı bir şekilde uyarıcı hale gelir. Aslında, bu renk psikolojisinin sıkı bir takibi, meşhur ‘ketçap-hardal’ fenomenini doğurdu.

 ‘Ketçap-hardal’ Fenomeni 

‘Ketçap-hardal’ fenomeni, kullanıcının iştahını canlandırmak istediğinizde kırmızı ve sarının en etkili renkler olduğunu öne süren bir fikirdir. Bu nedenle, McDonalds ve KFC gibi birçok fast food zincirinin tüm kurumsal varlıkları kırmızı ve sarı tema etrafında tasarlanmıştır.

Son derece etkili olmasına rağmen, böyle bir şema asla bir cafenin iç mekanlarında işe yaramaz. Göz kamaştırıcı canlılığı asla bir cafenin rahat atmosferine uymaz. Bununla birlikte, bu fenomeni taklit etmek istiyorsanız, kesinlikle bu konuda çok hassas olmanız gerekir. Örneğin, daha koyu bir ton seçerek ve bunu oturma yerine uygulayarak kırmızıları ve sarıyı küçük vurgularla birleştirebilirsiniz; sarı temalı bir sanat eserinden oluşan kolaj gibi.

‘Gastronomik Analoji’ Fikri

Cafe tasarımı konusunda bu kavram tek başına iç mekanlar için tam anlamıyla geçerli olmasa da kesinlikle dikkate almaya değer bir şeydir. Mimaride, Gastronomik Analoji kavramı, mekândaki yiyeceğin fiziksel tezahürünü ifade eder. Buradaki fikir, işletmenizi belirli bir gıda (tercihen pazarlamaya çalıştığınız yiyecek) imajında ​​tasarlayarak müşteriyi cezbetmektir; Duvardaki cafeden damlayan çikolatayı düşünün!

Cafe iç mekanları bağlamında, Gastronomik Analoji, iç mekân içinde küçük yapay yiyecek nesneleri tasarlanarak uygulanabilir. Örneğin, özelleştirilmiş cam elyaftan kek sarkıt lambaları sipariş edebilirsiniz.

İşlev ve Düzeni Dengeleme 

Bir cafenin düzeni, iç mekânın en önemli unsurlarından biridir. Ya basit masa-sandalye stilini tercih edebilir ya da kabinlerde tasarım yapabilirsiniz, hepsi iç mekanınızın temasına bağlıdır. Bununla birlikte, işlev, estetik ve düzen arasında her zaman ince bir denge olması gerekir, çünkü cafelerinizin ambiyansının çoğunu bu şekilde yaratırsınız.

İşlev olarak, her oturma düzeni arasındaki boşluk olan koridor boşluğunu göz önünde bulundurun. Sunucuların kolayca geçebileceği kadar geniş olmalı, ancak estetiği engelleyecek kadar geniş olmamalıdır. Bu alan çok dar veya hatta çok genişse hem işlevsellik hem de estetik tehlikeye girer.

Müzik 

Cafe iç mekanlarında görseller her zaman çok titiz olsa da müşterilerinizin iştahını her zaman zarif bir şekilde seslerle de etkileyebilirsiniz. Konsept cafe tasarımları açısından müziğin önemi de yadsınamaz. Cafenizde mükemmel dengeli bir his yaratmanın kilit unsurudur. Bu mükemmel renk düzenini tamamlayacak doğru müzikle, müşterinizin iştahını daha da artırabilirsiniz. Çevreleyen görsellerden keyif alıyorlarsa ve işitsel uyarımla daha da canlanıyorlarsa, o zaman kesinlikle geri gelmek isteyecekler ve yemeğiniz hakkında söyleyecek sadece güzel şeyleri olacak.

Cafe içi tasarımı, renkler, malzemeler, temalar, düzen, aydınlatma ve işlev dahil olmak üzere hepsi bir araya gelerek güzel görseller ve rahat bir ortam sunan ve aynı zamanda iştahı zarif bir şekilde uyaran bir alan oluşturmak için bir araya gelen çeşitli görsel ve pragmatik yönlerin bir kombinasyonudur.

Son Olarak 

Cafe ve Restaurant Tasarımı ve cafe dizayn dekorasyon, anlık bir hevesle destek alınmadan yapılmaması gereken riskli bir iştir. Tasarım aşamasındaki sıkıntılar nedeniyle birçok işletme kapanmakta, yerlerine daha profesyonel tasarıma sahip yenileri açılmaktadır. Wawa Interior olarak tüm tasarım aşamalarında, iç mimarlarımız ve ekibimizle birlikte profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]