Villa Tasarımı – İç Mekan Ve Dış Cephelerde Nasıl Olmalı?

Villa Tasarımı İçin İlham Alma 

Villa tasarımı konusundaki seçenek bolluğundan dolayı günümüzde tasarım tercihlerinize mükemmel şekilde uyan bir ev bulmak pek olası değildir. Villa tasarımları, alan tahsisini tasarlamaya geldiğinde çeşitli yönler alır. İçeriden ve dışarıdan masaya getirilebilecek birçok özellik ve işlev vardır.

Müşterilerle uzun ve derinlemesine yapılan tartışmalardan sonra, müşterinin istek listesini analiz ediyoruz ve ayrıca müşterilerimizin yeni evlerine entegre etmeleri için ilginç ve heyecan verici olabilecek yeni fikirler ve işlevler öneriyoruz. Bir proje için bütçe ister yüksek değerli ister orta değerde olsun, daha fazla yatırım yapıldığı izlenimini vermek için mekandaki malzemeleri ve özellikleri dahili ve harici olarak karıştırıyoruz. Bu etki, çok detaylı yüzeyler ve farklı malzemelerden oluşan ilginç bir dikiş konseptiyle elde edilir. Bu, müşteri ve tasarımcının almaya karar verdiği konsepte uyacak şekilde bir araya getirilmektedir. Modern villa tasarımları ve pek çok farklı konsept dahilinde seçenek zenginliğine sahipsiniz.

Villa İç Mekan Tasarımları 

Profesyonel kadromuz, yaşam alanı ve villa iç mekan tasarımları hazırlama tecrübemizle, ya tüm mobilyaları tasarlayabiliriz ya da tasarımlara uygun bir marka tedarikçisi alabiliriz. Öte yandan yerli ve yabancı fabrikasyon meslektaşlarımızı tam tasarım özelliklerine göre mobilya inşa etme konusunda yönlendirebilmekteyiz. Tüm marangozluk işlerini özelleştirirken, yerinde bulunan boyutlar etrafında istediğinizi yaratma fırsatına sahip olursunuz. Villa iç tasarım hususunda özelleştirme, aynı zamanda size çeşitli malzemeleri kullanma fırsatı verir ve buna karşılık ‘bir defalık’ tasarımlar müşteri için benzersiz bir şekilde oluşturulur.

Villa Dış Cephe Tasarımları

Villa dış cephe tasarımları da iç tasarım kadar önemlidir. Dış alan tasarlama ve düzenleme konusunda da uzman olan kadromuz, iç mekanla ilişkili ve uyumlu olacak şekilde farklı konseptler sunmaktadır. Tüm alanı daha büyük ve sonuç olarak daha işlevsel hale getirmek için iç tasarım ve dış tasarımın bir araya getirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Örneğin havuzun nasıl çalışacağını ve yer süzgeçlerinin nasıl gizlenebileceğini, ancak yine de nasıl çok etkili olabileceği gibi birçok teknik ayrıntı öneriyoruz. Düşünceli tasarımın sadece malzemenin lüksü ile değil, en iyi uyum ve en iyi işlevsellik etkisiyle nasıl kullanılabileceğini belirleyip ona göre çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Villa cephe tasarımları konusundaki seçenek zenginliğini iyi bilen bir ekiple çalışmak hayalinizdeki doğruya ulaşmak için çok önemlidir.

Villa Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Her şeyden önce, villa gibi pahalı ve geri dönüşü zor olabilecek büyük bir harcamayı profesyonel ellere bırakmanızı öneriyoruz. Ama yine de villa tasarımı sürecine kendiniz bizzat girişmek istiyorsanız sizin için oluşturduğumuz tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz.

Temel Bir Vizyon Bulun

İşe başlamadan önce, “para önemli olmasa” nasıl bir evde yaşamak isteyeceğinizi düşünün. Tasarım sürecinin ilk aşamaları, inşaat malzemeleri veya imar düzenlemeleri ile ilgili değil, arzularınızı nasıl tanımladığınızla ilgilidir. Muhtemelen, aklınızda sadece detaylandırılması gereken birkaç resim var.

 • Hayalini kurduğunuz evleri dikkatlice düşünün. Görünüşleri hakkında size hitap eden şey nedir?

Mimarlık Yayınlarına Bakın

Mimari fotoğraf kitaplarını veya ev tasarımı dergilerini incelemek, yeni fikirler edinmek için iyi bir yol olabilir. Geçtiğimiz yıllarda moda olan stillerin yanı sıra mevcut tasarım trendlerine iyi bir genel bakış elde edeceksiniz.

 • Mimarinin sürekli gelişmesi nedeniyle, uzun süredir modası geçmiş olduğu düşünülen birçok tasarım stili (Art Deco ve orta yüzyıl modernizmi gibi) şimdi geri dönüş yapmaya başlıyor.
 • Modaya uygun oldukları için kendinizi birkaç belirli mimari tür ile sınırlamanız gerektiğini düşünmeyin. Kazanan stil, kişisel duyarlılıklarınıza hitap eden stildir.

Villa Tasarımı Hakkındaki Web Sayfaları 

Sonsuz bir tasarım fikirleri kaynağı için interneti ve sosyal medyayı kullanın. Evleri, tasarım ve inşaat firmalarını ve hatta malzemeleri ve demirbaşları sergileyen web siteleri bulabilirsiniz. Ardından, estetiğinize odaklanmanıza yardımcı olacak kendi fikir kitabınızı oluşturmak için bunu kullanın.

Bizzat Görün

Bölgenizde bir gezintiye çıkın ve oradaki villaları inceleyin. Şimdilik böyle bir evin fiyat aralığınızda olup olmadığını düşünmeden, sadece kendi evinizi tasarlamaya başlama zamanı geldiğinde ödünç alabileceğiniz fikirler için bilgi toplayabilirsiniz.

 • Her mülkle ilgili sevdiğiniz ve sevmediğiniz kısımları not alın. Ne tür özellikler istemediğinizi bilmek de önemlidir.
 • Satılık olan evlere göz atın.

Fikirlerinizi Düzenleme ve İyileştirme 

Temel Özelliklerin Bir Listesini Yapın 

Villa tasarımı yaparken ana odaların her biri için ayrı ayrı başlıklar altında, sahip olmanız gereken kolaylıkları adlandırmaya başlayın. Belki ada mutfak tezgahlarını beğeniyorsunuz ya da her zaman cumbalı pencereler veya rahat bir okuma köşesi olan bir oturma odası istemişsinizdir. Bu işin eğlenceli kısmı diyebiliriz. Hayal gücünüzü serbest bırakın.

 • İstediğiniz kadar spesifik olun. Mimarınıza veya müteahhit ekibinize ne kadar fazla bilgi verirseniz, bitmiş eviniz orijinal vizyonunuza o kadar yakın olacaktır.
 • Bir kat planı hazırlamaya devam ederken, neyin pratik, neyin uygun olduğuna ve neyin en mantıklı olduğuna göre listenizdeki öğeleri sıralamaya başlayabilirsiniz.

Kaba Bir Zemin Planı Çizin

Öncelikle temel alanları kapatın; örneğin, alt katın bir ucuna ana yatak ve hol boyunca bitişik banyo ile iki yatak odası ekleyebilirsiniz. Açık bir aile odası veya çalışma odası için düzeninizin ortasında bir oda bırakın, ardından diğer ucunu mutfak, çamaşır odası, yemek odası ve diğer önemli alanlar için arazilerle doldurun.

 • Kat planınızın kafa karıştırmasını önlemek için her seferinde bir seviyeyi tamamlamaya odaklanın. Alt katla işiniz bittiğinde, üst katları çizmeye devam edebilirsiniz.
 • Kendinizin ve ailenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun ve hem konforu hem de rahatlığı destekleyen bir konfigürasyon oluşturmaya çalışın.

Planlarınızı Sonlandırmak

Kat Planınızı Temizlemek İçin 3 Boyutlu Bir Görüntüleme Yazılımı Kullanın 

Virtual Architect, Room Sketcher ve Home Designer Suite gibi programlar, ev sahiplerinin kalem kağıt tasarımlarını ekranda hayata geçirmelerini kolaylaştırır. Villa tasarımı konusunda el ile çizilmiş kat planınızın her bir yönünü yeniden oluşturmak için verilen araçları ve özellikleri kullanın. Daha sonra mimarınıza sunmak için şık ve hassas bir modele sahip olacaksınız.

 • Düzeninizi doğru bir şekilde elde etmek için zaman ayırın. Tasarım aşamasında yaptığınız herhangi bir hatanın size hiçbir maliyeti olmayacaktır. Ancak bu hatalar inşaata taşınırsa, bütçenizi çabucak tüketebilir.
 • İyi bir sanal ev tasarımı uygulaması genellikle 50-100 $ ister. Ücretsiz sürümler çevrimiçi olarak da mevcut olabilir, ancak bunlar çok daha az karmaşık olma eğilimindedir, bu da emrinizde tam bir araç yelpazesine sahip olamayabileceğiniz anlamına gelir.

Uygun Bir Yer Bulun 

Belirli bir ortamda her ev tarzı eşit derecede iyi olmayacaktır. Asıl göreviniz yaşam alanınızın nasıl görüneceğine dair geniş hatları kavramsallaştırmak olsa da, konumlanacağınız alan hakkında bilgi toplamak da önemlidir. Örneğin, gerekli yardımcı programlara erişiminiz var mı? Makul bir mesafede bir benzin istasyonu veya süpermarket var mı? İşe gidip gelmeniz ne kadar sürer? Bunların tümü, tasarım aşamasında sormanız gereken kritik sorulardır.

 • Gerekli ek kazı nedeniyle tepelerde veya kayalık, engebeli veya yoğun ormanlık arazide inşa etmenin daha zor olacağını unutmayın.
 • Konumunuzun hayalinizdeki evin değerini veya konforunu nasıl etkileyebileceği konusunda endişeleriniz varsa, bunları yazın ve daha sonra mimarınızla görüşün.

Planlarınızı Tartışmak İçin Bir Mimara Danışın

Profesyonel görüşlerini paylaşırken dikkatlice dinleyin ve sundukları her türlü tavsiyeye açık olun. Tasarımın sizin parçanız, ne istediğinizi bilmektir. Eviniz için hedeflerinize ulaşıldığından emin olmak ve sizi yaygın tasarım tuzakları ve komplikasyonları etrafında yönlendirmek onların görevi.

 • Mimarınızın sizinle birlikte ele alacağı hususlardan bazıları arasında yapısal bütünlük, yerel bina kodları, çevredeki mülkün uygunluğu ve kendi başınıza düşünmeyi bilmeyeceğiniz diğer pratik konular yer alır.
 • Bir mimarla birlikte çalışmanın ortalama maliyetini de hesaba katın.

Son Söz 

Son olarak tekrar ve ısrarla belirtmek isteriz ki villa tasarımı süreci, çok dikkat edilmesini gerektiren birçok detay barındırmaktadır. Başta hoş olduğunu düşündüğünüz fikirler birkaç sene içinde pişmanlığa dönüşebilir. Yapımı sırasında gözünüze hoş gelen şeyler bir süre sonra işlevsiz hale dönüşüp tadınızı kaçırabilir. Bu sebeplerden dolayı böylesi masraflı bir işe girerken mutlaka profesyonel hizmet almanızı öneriyoruz. Projenizi Wawa Interiors’un fikirlerine gönül rahatlığı ile bırakabilirsiniz.