Klinik Tasarım – Klinik Alanlarda Ergonomi İyileştirilmesi

Klinik Tasarım İpuçları 

Klinik tasarım konusunda günümüzün en iyileri, hem hastaların hem de personelin ihtiyaçlarını karşılayan kliniklerdir. Fonksiyonel, modern ve görsel olarak çekici gelen sağlık alanları her açıdan çok önemlidir. Uzaktan tıbbi hizmetlere yönelik artan bir trendle, konfor ve estetik daha da önemli hale geliyor. Tedavi seçenekleri söz konusu olduğunda, hastaların her zamankinden daha fazla seçeneği var. Yeni müşterilerin ilgisini çekmek, birçok tıp uzmanı için en önemli endişe haline geldi ve klinik alanınızı tasarlamak için uzman yardımı almak, ticari açıdan çok avantajlıdır.

Bekleme Odaları

Hastaların bekleme alanlarında geçirdiği vaktin, alacakları tıbbi hizmet kalitesi hakkında fikirlerini etkilediğini biliyor muydunuz?

Hastalar ortalama yirmi dakikayı bekleyerek geçirir ve çoğu, bu zamanı boşa harcanmış veya verimsiz olarak görür. Klinik tasarım aşamasında proaktif bir yaklaşım benimsemek bu algıyı değiştirebilir. Bekleme alanlarını, mahremiyeti artırmak ve hasta sağlığını korumak için uygun aralıklarla yerleştirilmiş temiz ve rahat koltuklarla donatın. Aydınlatmanın okuma veya teknoloji kullanımı için yeterli olduğundan emin olun ve dinlenme öğeleri için masa yüzeyleri sağlayın. Hatta birkaç iş istasyonu döşemeyi düşünebilirsiniz. Birçok hasta TV ekranlarının dikkat dağıtıcı olduğunu düşünür ve sessiz bir ortamı tercih eder. Klinik alanınız küçükse, mümkün olduğunca doğal ışık veya dışarıdan manzaralar yapın. Son olarak, yerel orijinal sanat eserleri gibi zevkli mobilyaları tercih edin, yeni ve uyumlu renk şemaları seçin. Ayrıca ekipman veya klimadan kaynaklanan sıcaklık ve gürültü seviyelerini de aklınızda bulundurun. Diş kliniği tasarımı gibi görece daha küçük alanlarda mutlaka uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Trafik Akışı

Tıbbi klinikler sürekli bir trafik akışı yaşarlar. Hastalar ve personel adına kesintiyi en aza indirmek için, resepsiyon alanlarına kolay erişime sahip, tekerlekli sandalyeyle erişilebilen bölümlere ayrılmış girişler oluşturun. İdeal olarak, ziyaretçilerin gelirken veya ayrılırken bekleme alanlarından geçmeleri gerekmemelidir. Kliniğinizi, mobil tıbbi makinelerin hareketine uyum sağlaması için yeterli koridor alanıyla inşa etmek de önemlidir. Alanınızı işlevsellik, konfor ve güvenlik için optimize etmenize yardımcı olabilecek deneyimli bir klinik tasarım ekibi seçtiğinizden emin olun.

Klinik Tasarım ve Gelecek Planlama 

Kliniğiniz için uzun vadeli hedefleriniz nelerdir? Kliniğinizi planlarken stratejik bir iş yaklaşımı benimseyin. Tıbbi veya diş hekimliği hizmetlerinizin zamanla değişip değişmeyeceğini düşünün. Yeni ekipman satın almak, daha fazla personel işe almak veya daha fazla hasta kabul etmek daha fazla alan gerektirecektir. Daha da önemlisi, planınıza biraz esneklik katarak yolda yenileme yapmak zorunda kalmamak önemlidir. Oda alanında kolay ayarlamalara izin vermek için hareketli duvar bölmeleri gibi daha az kalıcı armatürleri düşünün.

Pratik Raflar ve Fikstürler 

Bekleme odası alanları ve tıbbi istasyonlar için yerleşik veya bağımsız özel raflar yerden tasarruf sağlar ve kliniğinize şık ve uyumlu bir görünüm kazandırır. Resepsiyon masaları, saklama kutuları, tezgahlar ve bölmeler gibi doğrama malzemeleri, klinik alanınıza kolayca özel olarak yerleştirilebilir. Kliniğinizin genel ve personel alanlarını ayırmak ve okuma materyallerini veya tıbbi formları daha iyi düzenlemek için rafları kullanın. Ayrıca, temizlik ve dayanıklılık ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamak için çeşitli doğrama yüzeylerinden seçim yapabilirsiniz.

Son Olarak 

Klinik tasarım konusu günümüz şartlarında hiç de hafife alınmaması gereken çok önemli bir konudur. Her şeyden önce kliniğine gelen her bir ziyaretçi, kaliteniz hakkındaki ilk fikrini buradan edinir. Uyumlu renkler, uyumlu ışıklar, ortam düzeni gibi mekânda bulunan her bir elementin bir anlamı vardır. Ziyaretçi ve hastalarınız için bu ortamın rahatlatıcı ve sakin kalmalarını sağlıyor olması onların yanı sıra sizin de profesyonel yaşantınız açısından çok faydalıdır.

Klinik Tasarımı hakkında diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz  : https://www.wawainteriors.com/blog/klinik-tasarim/