Uzmanlardan : Firmalar İçin İdeal Fuar Stand Tasarımı Nasıl Olmalı?

fuarstand-tasarimi-nasilolmali

Fuar standı tasarımı nasıl olmalı sorusuna bu hizmeti veren iç mimarlık ofislerinden rahatlıkla yanıt bulabilirsiniz. İyi bir stand tasarımında dikkat çeken en önemli detay, standın firmayı yansıtıp yansıtmadığıdır. Firmanın ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde müşterilerine yansıtan stant tasarımları kaliteli olarak değerlendirilir. Fuar alanında ilk girildiği andan itibaren beğenilen ve dikkat çeken stantlar, firmalara tartışılmaz bir şekilde başarı getirir. Fuarın en dikkat çekici standına sahip olduktan sonra, hizmet ve ürünlerinizi de başarılı bir şekilde ziyaretçilere tanıtırsanız fuardan ciddi başarılar elde etmiş şekilde ayrılabilirsiniz.

Fuar Stantlarının Önemi

Fuar standı tasarımı nasıl olmalı ve fuar standına sahip olmanın önemi gibi konular firma sahiplerini yakından ilgilendirir. Fuar stantlarının tasarımı, teşhir edilecek ürünün özelliklerine göre yapılır. Hizmet odaklı bir firmaya stant hazırlanıyorsa bu durumda firmanın logo ve broşürleri kullanılır. Standın göze çarpan alanlarında firmayı tanıtıcı reklamlar sergilenir. Firmanın hizmet içeriğini yansıtan her türlü detaya yer verilerek tamamen hizmet odaklı bir stant tasarımı gerçekleştirilir.

Fuar standı ürün tanıtımı amacı ile yapılıyorsa bu durumda ürünlerin detaylı şekilde tanıtılabileceği bir çalışma ortaya konur. Standın raflarının yer aldığı bölüm müşteri ve ziyaretçilere yakın olacak şekilde tasarlanır. Bu sayede gerekli yerde ziyaretçilerin ürünlere dokunması ve detaylı incelemesi sağlanır. Stand içerisinde görev alçak olan personelin rahat edebilmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle tasarımlar daima her iki tarafı da memnun edecek şekilde planlanır. Sonuç olarak firma personelinin rahat edebileceği, rahatlıkla ziyaretçilere ürün tanıtımını gerçekleştirebileceği, müşterilerin de kolay bir şekilde firmanın ürünlerine erilebileceği stant tasarımları ortaya çıkar. Tanıtımın en önemli koşulu olan fuar stantlarının önemi şu şekilde anlatılabilir;

 • Fuar stantları ile firma sektördeki diğer rakiplerine karşı kendini tanıtma fırsatı bulur.
 • Fuarlarda stantları ile yer alan firmalar yeni müşteri kitlelerine ulaşır.
 • Firma eğer ürün odaklı hizmet veriyorsa bütün ürünlerini geniş bir kitleye tanıtma imkânı bulur.
 • Firma bulunduğu sektördeki diğer rakiplerini yakından tanır.
 • Firma eğer hizmet sektöründe yer alıyorsa katıldığı fuar sayesinde marka değerini artırma fırsatı bulur.

Fuar Standı Tasarımlarında Diğer Detaylar

Fuar stantları daima kolay anlaşılabilir olmalı ve müşteriye hitap etmelidir. Şık bir tasarıma sahip olan stantlar firmaların başarılarına olumlu ölçüde katkıda bulunur. Fuar stant tasarımlarında en önemli detayların başında tasarımda kullanılacak renk seçenekleri gelir. Bu aşamada mutlaka firmanın kurumsal renkleri tercih edilmelidir. Stant tasarımları firmaların kartvizitleridir. Bu nedenle renk tercihinde mutlaka araştırma yapılmalı ve firmanın renklerine uygun tonlar tercih edilmelidir.

Fuar stantlarında tamamlayıcı bir diğer detay aydınlatmadır. Tasarım aşamasında yer verilecek aydınlatma detayları, standın daha şık bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Tasarım sırasında mutlaka standın toplam ne kadarlık bir elektriğe ihtiyacı olduğu belirlenmeli ve bu doğrultuda uygun bağlantılara yer verilmesi gerekir. Stantta eğer ölü alan olarak tanımlanan kullanım dışı bölümler yer alıyorsa bu alanlar aydınlatma tasarımları ile değerlendirilmelidir. Stant içerisinde buzdolabı, elektrik şarj yeri gibi elektriğe ihtiyaç duyulan cihazlar bulunur. Bütün bunlar göz önüne alınmalı ve çalışmalar bu doğrultuda sürdürülmelidir. Fuar stantlarında mutlaka bulunması gereken eşya ve malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Mini buzdolabı
 • Elbise askılığı
 • Çay, kahve gibi meşrubatlar
 • Tabak ve bardak gibi sunum malzemeleri
 • Su ısıtıcı
 • Telefon şarjı
 • Kartvizit ve broşür
 • Not defteri

Fuar stand tasarımı nasıl olmalı sorusuna iç mimarlık hizmeti sunan firmalar detaylı şekilde yanıt verir. Dikkat edilecek hususlara titizlik ile yaklaşan firmalar müşterilerin istekleri doğrultusunda en iyi stant tasarımını ortaya çıkartır.

Fuar stantlarının temizliği ilk etapta teslimi gerçekleştiren firmaya aittir. Gerekli montaj hizmeti sonrasında firmalar temizlik görevlerini yerine getirerek hizmetlerini sonlandırır. Bundan sonraki süreçte gerekli temizlik, artık standı kullanan firmalar ait olur. Firmalar eğer isterse fuar süresi boyunca standın temizliği için profesyonel bir firmadan yardım alabilir. Gereksiz masraf ile karşılaşmak istemeyen firmalar tasarım aşamasında kiri fazla göstermeyen ve kir tutmayan malzemeler tercih edebilir.

Fuar Standı Fiyatları

Fuar stand tasarımı nasıl olmalı ve fuar standı fiyatları gibi konularda bilgi almak için Wawa İç Mimarlık ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Sektör genelinde her bütçeye uygun hizmet seçenekleri sunan firmamız yenilikçi ve işlevsel fuar stand tasarımlarını müşterilerine sunar.

Sizde Stand Kiralama Fiyatları ve Stand tasarımları konusunda uzman kadro ile çalışmak isterseniz. 0(212) 706 2832 veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*